Alkali Su Nedir, Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

0
154
Alkali Su Faydaları Alkali Diyet

Bilindiği gibi vücudumuzun %70’i sudur. Kanımızın % 92’si, kemiklerimizin % 22’si, beyin ve kaslarımızın ise % 75’i sudan meydana gelmektedir. Hücrelerin yaşamsal aktivitelerini yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bir insan deri vasıtasıyla 500 cc, idrarla 1500 cc, solunum yoluyla 300 cc, dışkılama yolu ile de 300 cc olmak üzere ortalama 2000 – 3000 cc su kaybeder. Vücuttan kaybedilen sıvının yerine konması, yaşam için şarttır. İçilen suyun kaliteli olması ve belli bir ph değerinin olması beklenir. Bağışıklık sisteminin dengesi için içilebilir suyun ph değerinin 7, 4 olması beklenir. Bu da alkali sudur.  Ph seviyesi 7 ve üzerinde olan sulara alkali su denir.

Alkali Suyun Faydaları, Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet listelerinin vazgeçilmez içeceği olan alkali su ile vücutta biriken toksin maddelerin dışarı atılması daha kolaydır. Hücrelerin sıvı dengesini düzenler. Cilt kuruluğunu önler. Vücutta biriken yağların yakılmasını sağlar. Asit miktarı arttıkça, suyun alkali özelliği kaybolur ve asidik bir özellik kazanır. Vücutta asit birikmesi, metabolizmayı yavaşlatır ve kilo alımına neden olur. Alkali bir ortamda ise metabolizma daha hızlı çalışır. Alkali su bulmak zor değildir. Faydaları toplum tarafından fark edildiğinden beri piyasada kolaylıkla bulunabilir hale gelmiştir. Ancak evde çok daha kolay yöntemlerle alkali su hazırlayabilirsiniz.


Alkali su
hazırlamak için gerekenler; Yemek sodası, İngiliz karbonatı veya eczaneden alınabilecek alkali damla ve 2 litre su. 2 litre su içine iki tatlı kaşığı İngiliz karbonatı yada yemek sodası ekleyip karıştırın. Alkali damlanız varsa bunların yerine 2 litre suya iki damla katarak da hazırlayabilirsiniz. Suyun içindeki soda tadı biraz belli oluyor. O nedenle dilerseniz içine, kabuk tarçın, elma, ayva kabuğu gibi malzemeler ekleyerek, değişik tatlarda alkali su yapabilirsiniz.

Alkali diyet nedir?

Alkali diyet insan vücudunun Ph seviyesini asitten alkaliye çevirmeyi amaçlayan bir diyet türüdür. Kızartma, beyaz un ve işlenmiş gıdalarla beslenenlerin Ph değerleri asidik yöne doğru kayar. Asidik bir Ph değeri insanda yorgunluk ve uyuşukluğa neden olur. Mide ağrısı, mide yanması, depresyon, sinirlilik hali gibi sıkıntılara neden olan asidik değer, aynı zamanda metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Yavaşlayan metabolizma ise vücuda alınan enerjiyi harcayamaz. Depolar. Bu da vücutta yağ birikmesine , kilo almaya ve hatta obeziteye sebep olur. Alkali diyet  bu durumu tersine çevirmek, metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori harcamasını sağlamak ve sağlıklı olarak kilo vermek amacı ile yapılır.

Alkali diyet için en önemli koşul; alkali su içmek ve alkali gıdalar ile beslenmektir. Sabah kalkar kalkmaz, güne alkali su ile başlanır ve gün boyunca en az 2 litre alkali su tüketilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin