Avokado ile Cilt ve Saç Bakımında Devrim

0
173
Avokado Cilt ve Saç Bakımı

Avokado, yapı itibariyle armuda benzeyen bir meyvedir. Anavatanı Orta Amerika, Meksika ve Ruam olan bu mucizevi meyve A, B, C, E ve K vitaminleri yönünden çok zengindir. Bakır, demir, potasyum, magnezyum ve fosfor da içerir.

Avokado ile Cilt Bakımı, Avokado Maskesinin Kullanımı, Avokadonun Faydaları

Antioksidan maddeler açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan avokado, doğal bir anti-aging meyvesidir. Hücre yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı önler. Bu nedenle cilt bakımında avokado çok ciddi anlamda önemli bir yere sahiptir. Kozmetik sanayinde de bu özelliklerinden dolayı çok kullanılan bir meyvedir. Avokadonun meyvesinin yanında yaprakları da cilt ve saç için çok faydalıdır.

Kırışıklıkların önlenmesi ve açılması için avokado maskesi

Bu maske tarifi ile kırışıklıkların oluşmasını engelleyebilir veya oluşmuş olan kırışıklıkların açılmasını sağlayabilirsiniz. Avokado maskesi cildi sıkılaştırıcı ve toparlayıcı bir etkiye sahiptir. Avokadoyu ortasından ikiye kesip çekirdeğini ayırın. Bir kaşık yardımıyla kabuklarını ayıklayın ve uygun bir tabak içerisinde ezin. İçine bir tatlı kaşığı toz kakao ekleyip karıştırın. Yıkayıp temizlediğiniz yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 dk.  yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. Haftada bir kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Avokado yağlı bir meyve olduğundan, bu maskenin nemlendirici etkisi de vardır. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz maskeyi hazırlarken içine az miktarda bal da ekleyebilirsiniz. Bal cildinizin yağ dengesini düzenleyecektir.

Kuru saçlar ve saç dökülmesine karşı avokado maskesi

Avokado kuru saçları nemlendirmede ve saç dökülmesini engellemede çok Avokado Maskesinin Yapılışıfaydalıdır. Saçlı deriyi ve saç tellerini besleyerek dökülmeyi azaltır. Saçların kırılmasına engel olur.  Saç bakımı için hazırlayabileceğiniz avokado maskesi için hakiki tereyağına ve bir adet avokadoya ihtiyacınız var. Avokadoyu kabuklarını soyduktan sonra yine bir kap içinde iyice ezin. Oda sıcaklığında yumuşatılmış hakiki tereyağı ile iyice karıştırın. Karıştırma işini ellerinizle yapın ve kuru saç diplerinden başlayarak, tüm saçınıza yedirin. İki saat beklettikten sonra saç tipinize uygun bir şampuan ile saçlarınızı iyice yıkayın. İlk uygulamada bile saçlarınızın güçlendiğini ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Avokadonun sağlık için faydaları

 • 100 gram avokadoda 165 kalori vardır ve çok besleyicidir. Beslenme bozukluğu olanların tüketmesi tavsiye edilir.
 • Vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Avokado yağı sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Avokadodaki doymamış yağ oranı % 35 tir.
 • Kolesterole iyi gelir ve düşürmeye yardımcı olur.
 • Hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Antioksidanlar, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir.
 • Boşaltım ve üreme sisteminin düzenli çalışmasında etkilidir.
 • Kalp damar sağlını korur. Damar tıkanıklığını önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.
 • Saçı besler ve hızlı uzamasını sağlar, cildin yağ dengesini korur.
 • Göz sağlığını korur, kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Ciltte oluşan güneş yanıklarına iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin