Avrupa Tarzı Tesettür Giyim Modası

Avrupa, pek çok etnik grup ve dini inanışı bünyesinde barındıran bir kozmopolit kıta.

0
277
dolce-gabbana-abaya-ve-ferace-modelleri-2

Aslında bu da, aynı inanıştan olsa bile farklı kültür ve gelenekleri ile harmanlaşan inancını ayrıntılar esasında farklı yaşayan ve sergileyen çok büyük bir kitle anlamına geliyor. Giyimlerinde inançlarından izler taşıyan Müslümanlar için de bu durum geçerli. Pek çok farklı ülkeden ve kültürden gelen ama aynı dini benimseyen bu insanlar, kendi kültürlerini Avrupai bir tarz ile de bütünleştirip ortaya kendi moda felsefelerini çıkarıyorlar.

Son zamanlarda, değişen toplumsal yargılar ve yıkılan önyargıların eseri olarak, Avrupa Kıtası’nda da çeşitlilik ve büyük bir Müslüman kadın popülasyonu mevcut ve ayrıca bu kitle her geçen gün de büyüyor. Bu durum da o ülkeler için yeni bir tüketici ihtiyacı yani talep doğuruyor.

Avrupalı Müslüman kadınların moda anlayışına gelecek olursak; genelde başörtüleri ile bizden biraz farklı duruyorlar. Sıklıkla tek renk ve sade bir kumaş ile başlarını örtmeyi tercih eden bu kadınlar, tunik ve uzun sweatleri giymeyi kullanışlı buluyorlar. Bu kadınlar için şimdilerde Avrupa modacıları harekete geçmiş durumda. Gerek Almanya gerek İtalya ve pek çok Avrupa ülkesi daha, Müslüman kadınların ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve piyasadaki gün geçtikçe büyüyen boşluğu kapatabilmek için gece gündüz çalışıyorlar. Artan yoğun talep karşısında örnek verebileceğimiz İtalyan moda firması Dolce & Gabbana da geçtiğimiz yaz, ilk defa Müslüman kadınlar için bir kreasyon hazırladı ve bunun lansmanını yaptı. Bu ve bunun gibi daha pek çok ünlü firmanın, yakın zamanda tesettür giyim kreasyonları görmemiz kuvvetle muhtemeldir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin