Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıklardan Nasıl Korunulur ?

0
144
Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıklardan Nasıl Korunulur ?

Hastalıklardan Nasıl Korunulur ?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirerek Hastalıklardan Nasıl Korunulur ?Hastalıklardan Nasıl Korunulur ? Vücut direnci arttırılmalı ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Soğuk günlerin yaşandığı bu günlerde grip, faranjit, soğuk algınlığı  gibi hastalıklardan korunabilmek ve kışı hastalanmadan geçirebilmek için vücut direnci arttırılmalı ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Bağışıklık sistemi bütün canlılarda bulunan ve canlıyı zararlı her türlü  dış etkenlerden korumayı sağlayan, ayrıca canlı vücuduna giren zararlı her türlü mikroorganizmayı tanıyarak, onları yok etmek veya vücuttan atmakla görevli bir sistemdir. “İmmün sistem” olarak da adlandırılır. Harika bir tasarımı vardır ve canlıların hayatta kalmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin bozulması veya zayıflaması insan vücudunda hastalıklara neden olur. Böylesine önemli ve insan için hayati bir değeri olan bu sistemi, işler vaziyette tutmak ve güçlendirmek gerekir.

Bağışıklık sitemini güçlendirmek için neler yapmak gerekir?

 • Doğru beslenme tekniklerini kullanarak dengeli ve düzenli bir beslenme rejimi oluşturulmalıdır.
 • Sigaradan, alkol kullanımından vazgeçilmelidir.
 • Şekerden uzak durulmalıdır.
 • Antioksidan özelliği olan gıdalar tüketilmeli ve beslenme programında mutlaka doğal besinler kullanılmalıdır. Yapay ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.  Karbonhidrat, yağ ve proteinlere vücudun ihtiyacı vardır ancak dengeli alınmak koşulu ile.
 • Yeşil sebzeler her gün mutlaka tüketilmelidir. Ispanak, maydanoz , brokoli, domates ,kereviz gibi yeşil sebzeler günlük öğünlerde olmalıdır.
 • Mevsim meyveleri de içeriğinde bulunan vitaminler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük rol oynar.
 • Öğün aralarında içilen bitki çayları ve özellikle de yeşil çay, antioksidan özelliği ile  immün sistemini güçlendirir.

Bunların dışında; egzersiz ve spor yapmak bağışıklık sisteminin en büyük dostudur. Bilgisayar başında, ofis
masasında uzun saatler boyunca sabit kalmak vücuttaki kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Günde en az 20 dakikalık yapılan yürüyüşler kas iskelet sisteminin  sağlığını korurken vücuttaki her hücrenin oksijenlenmesini de sağlar. Hücrelerin yeterli miktarda oksijen alması bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli ve kaliteli bir uyku uyumak sağlığın korunmasında ve vücudun direncinin arttırılmasını sağlar. İyi bir uyku kesintisiz olmalı ve 6 -8 saat sürmelidir. Sabah uyandığınızda dinç ve dinlenmiş hissediyorsanız kaliteli bir uyku uyumuşsunuzdur. Ayrıca akşam en geç 11 de yatakta olunmalı ve yatak odasının uyku esnasında karanlık olmasına özen gösterilmelidir. Gençlik hormonu da dediğimiz melatonin hormonu gece 11 den itibaren ve sadece karanlıkta salgılanmaya başlar. Bu hormon hücre yenilenmesini destekler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Hastalıklardan Nasıl Korunulur ? Bağışıklık sisteminin bozulmasının nedenleri ?

 • Sürekli değişen hava şartları
 • Stres
 • Uyku düzeninde bozukluk ve uykusuzluk
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme
 • Sıvı kaybı yada yeterli miktarda sıvı alınamaması
 • Sigara ve alkol tüketiminde aşırılık gibi pek çok neden bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve insan vücudunun hastalıklara açık hale gelmesine neden olur.

Gereksiz ve reçetesiz ilaç almak ta bağışıklık sisteminin en büyük düşmanlarındandır. Her baş ağrısına ağrı kesici, ya da her mide ağrısına mide ilacı kullanılmamalıdır. Bağışıklık sistemi bunun için vardır. Vücudun hastalıklara karşı tepki vermesini ve savaşmasını sağlar. Bağışıklık sistemini tembelliğe alıştırmamak ve düzenli çalışmasını sağlamak için ilaç alımını minimum düzeye indirmek gereklidir.

Stres, bağışıklık sisteminin en büyük düşmanlarındandır. Kendinizi strese maruz bırakmayın. Stresli durumlarda açık havaya çıkın. Kendinizi sakinleştirin. Aşırı yorgunluktan kaçının. İnsan vücudu stresle baş etmek için bazı hormonlar üretir. Bu da bağışıklık sisteminin düzenini bozucu etkiler meydana getirebilir. Stresli zamanlarda uçuk çıkması, bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Böyle durumlarda sevdiğiniz insanlarla zaman geçirin ve pozitif düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin