Bebekler Neden Anne Sütüyle Beslenmelidir?

0
147
Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

Doğal bir mucize olan anne sütü bebeklerin beslenmesinde ve sağlıklı bir birey olarak yetişmelerinde çok önemli bir yer tutar. Doğumdan sonraki ilk altı ayda bebekler sadece anne sütü ile beslenmeli ve altı aydan sonra ek gıdalar ile birlikte anne sütüne devam edilmelidir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre bebeklerin 2 yaşını doldurana kadar anne sütüne devam etmeleri şiddetle öneriliyor.

Bebeklerin Anne Sütü ile Beslenmeleri İçin 10 Neden

Anne sütünün bebek sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. İşte size “bebekler neden anne sütüyle beslenmelidir” sorusunun yanıtları;

 • Anne sütünün en önemli özelliği bebek ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendirmesidir. Bu nedenle bebek doğar doğmaz anne sütü verilmeye başlanır. Ayrıca bebek anneyi emmeye ne kadar erken başlarsa, anne sütünün salgılanması da o kadar çabuk olacaktır.
 • Anne sütü obeziteyi önler. Bebek emmeye başladığında önce protein daha sonra da yağ daha yoğun olur. Bebekte doygunluk hissi oluşur. Başka gıda takviyesine ihtiyaç duymaz.
 • Anne sütünün bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bulunur. Anne sütünün içeriğinde bulunan maddeler bebeklerin bağışıklık
  sistemini güçlendirir ve pek çok mikroorganizmaya karşı bebeği korur.
 • Anne sütü alerjik hastalıklara karşı bebeği korur. Doğumdan sonra ilk gelen daha koyu kıvamlı süte kolostrum, halk arasındaki tabiriyle ağız denir. Bu sütün içinde bebeği mikroorganizmalardan ve alerjik hastalıklardan koruyacak maddeler ve ayrıca bebek için faydalı bakteriler vardır. Kolostrum ile bebek bu maddeleri alır ve alerjik hastalıklardan korunur.
 • Anne sütüyle beslenen çocukların zeka seviyeleri daha yüksek olur. Anne sütünün içerisindeki uzun zincirli yağ asitleri bebeklerin zeka gelişimi üzerinde olumlu etkiler yapıyor. Yapılan çalışmalar, anne sütü ile beslenip büyüyen çocukların daha zeki ve öğrenim hayatlarında daha başarılı olduklarını göstermiştir.
 • Anne sütünün bebeğin büyüme faktörlerini olumlu yönde etkilediği bilinen bir gerçek. İçeriğinde bulunan büyüme faktörleri ile bebeğin organ gelişimi ve büyümesi sağlıkla sürdürülür.
 • Anne sütü boşaltım sistemini yormaz. Başka gıdalar ile beslenen bebeklerin böbreklerine daha fazla yük biner. Ayrıca anne sütünün ozmoloritesi düşük olduğu için böbrekleri de korur.
 • Anne sütünün bebeklerin psikolojik gelişiminde de olumlu rolü bulunuyor. Psikolojik açıdan sağlıklı olmalarını sağlıyor.
 • Bebekte oluşacak hazımsızlık problemlerini engeller. Anne sütünde bulunan ve bebek için çok faydalı olan maddelerin hazmı diğer gıdalara göre çok daha kolay oluyor ve sütün tamamına yakın bir kısmı sindiriliyor.
 • Bebeğin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini içinde bulunduran anne sütü, aynı zamanda anneler içinde çok sağlıklı bir madde. Emziren annelerin  ve anne sütü ile beslenen kız çocuklarının meme kanserine yakalanma olasılıkları diğer kadınlara ve çocuklara göre çok daha az.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin