Bebeklerde Cilt ve Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0
102
Bebeklerde Cilt ve Vücut Bakımı

Gebelik dönemindeki anne adayları, normal yaşamlarında sürdürdükleri alışkanlıkları bir kenara bırakırlar. Kendi sağlıklarına dikkat etmeleri, iyi bir şekilde beslenmeleri ve yorucu hareketlerde bulunmamaları gibi faktörler, bebeğin ana rahmindeki gelişiminin sağlanması açısından çok önemlidir. Dokuz ay boyunca gösterilen bu özen, doğum sonrasında da devam edecektir. Doğumun ardından, dış ortama uyum sağlamaya çalışan bebeklerin oldukça fazla ihtiyacı bulunur. Doğru beslenme, vücut ve cilt bakımı gibi çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden anneler, bebek bakımının gereklerini de yerine getirmelidirler.

Bebeklerin Cilt ve Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerin vücudunda yer alan her bölgeye ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Bebeklerde cilt bakımı çoğu annenin dikkat ettiği konuların başında gelir. Hassas bir cilt yapısına sahip olduklarından dolayı, bebeklerin cilt bakımında önem gösterilmesi gereken bazı detaylar vardır.

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bebeğin cildi ilk günlerden itibaren kontrol edilmelidir. Özellikle ilk bir aylık süre içinde, bebeğin cildinde herhangi bir sararma olup olmadığına bakılmalıdır. Sivilce oluşumları, deride soyulmalar ve dökülme, cilt kuruluğu ve vücut sıcaklığı gibi özellikler anneler tarafından takip edilmelidir.
  • Bebeğin cildi normal bir yetişkine göre oldukça hassastır. Yeni doğan bebeklerde cildin altında, onları soğuktan koruyabilecek yağ tabakaları henüz oluşmamıştır. Bu nedenle bebeğin vücut sıcaklığına sürekli bakılmalıdır.
  • Yağ tabakaları yavaş bir şekilde oluşmaya başladığı için bebeklerin cildinde temizliğe önem verilmelidir.
    Bebeğin cilt ph değerine uyumlu bebek sabunları seçilmelidir. Islak mendiller ise katkı maddesi içermemelidir. Temizlik içi kullanılacak olan ıslak mendil seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir, çünkü bebeğin cildi fazlasıyla narin bir yapıdadır. Tabakaları belirgin olmayan bebek cildi, dış etkenlere karşı savunmasızdır.
  • Bebeklerin cildinde kuruluk görülebilir. Bu yüzden annelerin bebek yağlarını ve nemlendirici losyonları kullanmaları gerekmektedir. Bebeğe banyo yaptırıldıktan sonra yağ veya losyon, anne tarafından bebeğin cildine masaj yapılarak sürülmelidir.
  • Bebeğin cildindeki kuruluk aşırıya kaçıyorsa, cildin nem dengesini kazanabilmesi için zeytinyağı özüne sahip olan bebek bakımı kremleri tercih edilmelidir. Cilt kuruluğunun seviyesi arttıkça, bebeklerde cilt enfeksiyonlarının oluşumu görülebilmektedir.
  • Bebeğin cildi için güneşin etkilerini kırabilecek güneş kremleri kullanılıyor olsa dahi, bebekler güneşe çıkarılmaktan sakınılmalıdır. Özellikle 11:00 ile 17:00 saatleri arasında bebeklerin güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekmektedir. Bebeklerin cilt yapıları yumuşak olduğundan dolayı, güneş ışınları deriye kolayca nüfuz edebilmektedir.
  • Bebeklerde görülen pişiğin önüne geçilebilmesi için annelerin bebeğin bezini sürekli kontrol etmeleri gerekmektedir. Yapılan çiş ve kaka, üzerinden fazla zaman geçmeden temizlenmelidir. Bebeklerde pişik, cilt bakımı konusunda önemli bir ayrıntıdır.

Bebeklerde Tırnak ve Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin tırnakları fazla uzatılmamalıdır. Meraklı elleriyle her yere uzanmaya ve dokunmaya çalışan bebekler, uzun tırnakları yüzünden vücutlarının herhangi bir bölgesine zarar verebilirler. Onlar uyurken tırnaklarını kesmek daha kolaydır. Bebeklerin olgunlaşması zaman istediğinden, vücutlarında birçok sorun ortaya çıkabilir. Saçlarının yumuşak ve hassas bir yapıda olması, kafa derilerinin gelişme aşamasında olmasından kaynaklanır. Konak sorunuyla karşılaşmamak adına, banyo öncesinde bebeklerin saçına sızma zeytinyağı sürülmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin