Bebeklerin Zihinsel Gelişimleri İçin Ne Yapmak Gerekir?

0
145
Bebeklerde Zihinsel Gelişim

Bebeklerde zihinsel gelişim öncelikle bebeğin algısal yetilerini kullanmasına, sonrasında annesinin onunla nasıl ilgilendiğine bağlıdır. Her bebek dahi doğar, önemli olan bebeği iyi bir şekilde yönlendirebilmektir.

Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi ilk olarak anne rahminde başlamaktadır. Anne adayının doğru bir şekilde beslenmesi (et, balık ve süt ürünleri tüketimi) sonucunda, bebek henüz doğmadan önce zihinsel niteliklerine kavuşabilmektedir. Doğumdan sonra ise, bebeğin gelişime müsait olan zekasına katkıda bulunacak aktiviteler yapılabilmektedir. Beslenmenin aşamalı olarak zenginleştirilmesi, besin değeri yüksek olan ürünlerin tüketilmesi, uyku düzenlerinin iyileştirilmesi, oyuncak seçimleri gibi faktörler de, bebeğin gelişimini şekillendiren etkenler arasında yer almaktadır.

Bebeklerin Zihinsel Gelişimi Nasıl Sağlanır?

İlk üç ay içinde bebeklerin algısal zekaları gelişim göstermektedir. Gözlemledikleri olaylara gözleriyle tepki vermeye başlarlar. Çevresinde uyaranlara karşı göz takibinde bulunmaları, algılarının geliştiğinin bir kanıtıdır. İlk bir yıllık süreç içinde ise bebeklerin gösterdikleri gelişim, bebeklerin refleksleri ve dış dünyayı keşfetme arzularıyla orantılıdır. Ek olarak, ailenin bebeğe çoğu konuda yardımcı olmasıyla, zihinsel gelişimin boyutları daha da artacaktır.

 • Bebeklerde uyku düzeni için uzmanların önerdiği saatler bulunmaktadır. 22:00 ve 06:00 saatleri arasında salgılar ve hormonlar daha etkili çalışmaktadır. Bu zaman aralığı içinde bebeğin uyuması sağlanmalıdır. Uyuyacakları zaman bebeklere sözsüz müzik (enstrümantal) dinletilebilir. Müziğin verdiği rahatlatıcı etki uzmanlar tarafından onaylanmaktadır.
 • Bebeğe verilecek oyuncaklar dikkatli seçilmelidir. Yaralanmasına yol açmayacak oyuncaklar verilmesi
  gerekmektedir. Ayrıca oyuncağın rengi ve şekli üzerine bebeğe anlatımlar yapılmalıdır.
 • Aynayı keşfetmesini sağlayın. Böylece aynada kendisini ve annesini gören bebekler, görüntünün yansımasını kavrayabilmektedir.
 • Bebeğin sizi taklit etmesine çalışın. Çıkardığınız ses ya da yaptığınız alkış hareketleri bebeğin ilgisini çekecektir.
 • Neden ve sonuç arasında bağlantıyı anlayabilmeleri için bebeğinize bazı uygulamaları gösterin. Lambanın yanması için düğmeye basılması gerektiğini örnek olarak bebeğe gösterebilirsiniz.
 • Bebeğin sosyalleşmesi, zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Başka çocuklarla bir araya gelerek onları keşfetmesini sağlayın.
 • Beraber oyunlar oynayın. Yuvarlanan nesnelere karşı bebeklerin ilgileri bulunur. Küçük bir top yardımıyla bu ilgiyi arttırabilirsiniz.
 • Bebeğin kendisini ifade edebilmesi için boya kalemlerinden faydalanın. Bebeğin çizmeye çalıştığı resimlere ilgi gösterin ve onu desteklediğinizi hissettirin.
 • Sayıları öğretmeye çalışın. Parmaklarınızı kullanarak ve tekerlemeler söyleyerek bebeğin matematiksel zekasını geliştirebilirsiniz.
 • Altıncı aydan sonra bebeğinize ek besinler verebilirsiniz. Özellikle protein değeri yüksek besinleri tercih edin. Omega 3 ve soya gibi besin öğeleri, bebeğin zihinsel gelişimine olumlu etki etmektedir.

İlk Bir Yıl İçinde Nasıl Değişimler Yaşanmaktadır?

Üçüncü aydan altıncı aya kadar olan süre içinde, bebeklerin görme duyuları gelişim göstermektedir. Algısal yeteneklerini çeşitli objeleri kavramak ve ayırt etmek için kullanmaya başlarlar. Bir yaşlarına girene kadar ise, bebeklerde işitme duyuları keskinleşmektedir. Sesleri birbirinden ayırmaya ve çeşitli nesneleri amaçlarına göre kullanmaya başlarlar. Annelerinin ve babalarının ses tonlarını öğrenirler. Ayrıca yarı bilinç durumundan bilinç durumuna doğru geçiş yaşadıklarından dolayı, ilk sözcüklerini söyleyebilirler. Vücutları daha rahat hareket ettirirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin