Begonvil Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

0
447
Begonvil Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır

Begonvil çiçeğinin bakımı, Begonvil çiçeği aslında bir sarmaşıktır. Toprakta yetiştirildiğinde 10-15 metre kadar tırmanabilen, çok çabuk büyüyebilen bir ağaçtır. Bol miktarda çiçek açar ve anayurdu Orta Amerikanın tropikal bölgeleridir. Sıcağı seven bir bitkidir ve 20 ile 35 santigrat derece sıcaklıklar arasına çok iyi uyum sağlar.

Begonvil (Gelin Duvağı) Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Akdeniz ve Ege bölgesinde yazlık bahçelerde, evlerin duvarlarında bol bol gördüğünüz begonvil çiçeğini, evde balkonunuzda veya cam kenarında da yetiştirebilirsiniz. Özellikle Bodrum’da, o bembeyaz evlerin duvarlarını süsleyen begonvil çiçeklerini artık ülkenin hemen hemen her yerindeki çiçekçilerde bulabilirsiniz. Begonvil çiçeği saksıda yetiştirildiğinde, yani daha az toprak kullanıldığı zaman saksıyı kaplayan ve dışına doğru sarkan bodur bir bitki olarak büyür. Saksıyı çok iyi doldurduğu için çok hoş bir görünümü olur.

Begonvil çiçeği tek yıllık bir süs bitkisidir. Ancak kışın iyi korunduğunda yazın yeniden yaşamını devam ettirir. Çiçekleri aslında yapraklarının renk değiştirmiş halidir. Yakından bakıldığında çiçek değil de yaprak olduğu anlaşılır. Bu renkli yapraklar kuruduğunda bile renklerini uzun süre korurlar ve kağıt gibi bir görünüme sahip olurlar. Çiçeklerinin renkleri, mor, pembe, kırmızı, fuşya, beyaz ve sarıdır.

Begonvil Çiçeğinin Bakımı

Begonvil çiçeğinin bakımında en çok dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken nokta, begonvilin sıcağı sevmesidir. Bu nedenle begonvil çiçeğini, balkona yaprakları güneş alacak ama kökleri gölgede kalacak şekilde yerleştirmek gerekir. Begonvil çiçeğini güzel ve gösterişli yapan şey, çiçek şeklindeki renkli yapraklarıdır. Bitkinin daha çok çiçeklenmesi ve saksıyı doldurabilmesi için sarmaşık gibi çok uzamasına izin verilmez. Uzayan dalları sık sık budanmalıdır. Budanan yerlerden birden fazla sayıda dal çıkarak bitki gürleşir.

 Begonvil çiçeği kuzey rüzgarlarını almayacak bir yere, özellikle güney cephelere yerleştirilmelidir. Kış mevsimi geldiğinde de içeri alınmalıdır. Nisan ve Mayıs aylarında havalar yeniden ısındığında, bahçeye veya balkona çıkarılmalıdır. Begonvili tüm yıl boyunca içeride tutmak doğru olmaz. Sıcağı sevdiği için direk olarak güneş ışığı alması bitkinin gelişmesi için önemlidir. Bu nedenle sadece kış mevsimi geldiğinde evlerde misafir edilmelidir.

Saksı değişimi, bitki en az iki yıllık olduğunda ve kökleri saksıyı iyice sardığında yapılmalıdır. İyice köklenmemiş bir bitkinin saksısı değiştirildiğinde çiçeklenme oranı azalır. Begonvil çiçeği, sıcağı sevdiği kadar suyu da sever. Bitki yazın dışarıdayken gün aşırı suya ihtiyacı vardır. Kış mevsiminde evlerin içine alındığında ise  3-4 gün arayla ya da saksının içindeki toprağın kuruduğu görüldüğünde sulanmalıdır.

Kış mevsiminin başında, içeriye alınmadan önce bütün dallarının uç kısımları budanmalıdır. Bitkinin budanan yerlerinden üşüdüğünde, yazın bu dallarda büyük miktarda filizlenme ve çiçeklenme görülecektir. Ege ve Akdeniz Bölgesinde, evlerin duvarların bir parçası olan bu zarif begonvilleri siz de evinizin balkonlarında, kışın soğuğundan korumak şartıyla, kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin