Beyni Güçlendiren Besinler – En Etkili Besinler Hangileridir ?

0
110
beyniguclendirenbesinler

Beyni Güçlendiren En Etkili Besinler

Beyni Güçlendiren Besinlerİnsan 30 yaşını geçtikten sonra beyni yaşlanmaya başlıyor. Bu da hafıza sorunları ve alzheimer hastalığı olarak kendini gösterir. Ancak sağlıklı beslenerek beynin yaşlanmasının önüne geçmek mümkündür. Doğru beslenmek beyni geliştirmenin ve hafızayı güçlendirmenin esas kuralıdır. Beyni güçlendiren besinler olarak aşağıda bazı besinlere deyeneceğiz.

Folik Asit

Vücuttaki tüm hücreler gibi beyin hücreleri de gıdaya ihtiyaç duyuyor. Doğru beslenme sinir sistemini olumlu etkiliyor. Vitaminlerle, minerallerle zengin besinler yemedikçe beyindeki hücrelerin sayısı azalabilir. Beyni besleyen, onun gelişimini destekleyen en önemli etken maddelerden birisi folik asittir. İnsan beyninde gelişme o henüz anne karnında iken başladığından, hamileler folik asit yönünden zengin gıdaları tüketmelidir.

Folik asit yetişkin insanlar için de vazgeçilmez maddedir. Alzheimer ve hafıza kaybına karşı folik asit bakımından zengin fasulye, ıspanak, pancar,  bezelye, limon ve portakal gibi besinler yemek çok önemlidir.

Karbonhidrat

Beynin enerji kaynağı glukoz yani şekerdir. Beyinde şeker seviyesinin azalmasına ya da artmasına bağlı olarak, belli sorunlar oluşabilir. Şeker ve karbonhidrat beyin için faydalı olsa da, onları sağlık için yararlı besinler listesine dahil etmeniz gerekmez. Çünkü aşırı karbonhidrat, şeker ve yağ sinir sistemini bozabilir ve beyne kalıcı zarar verebilir.

Fasulye, patates, muz, elma karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Yağlı balıklar beyin sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Çünkü doymuş yağlar beyne faydalıdır. Haftada 3 kez muz, yağsız süt ve yoğurt yiyin.

B vitamini

B vitamini eksikliği sırasında depresyon, hafıza kaybı, el ve ayaklarda yanma, dikkatsizlik, sinirlilik oluşur. Beynin emirlerini yürüten sinir sistemine zarar verir. Hafıza ve zekâ için B vitamininin önemi büyüktür. B vitamini içeren gıdalar beyninizi yaşlanmaktan korumakta, sinir sistemine iyi gelmektedir.

Et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşillikler, fasulye, mercimek, nohutta bol miktarda B vitamini vardır.

Beyni Güçlendiren Besinler

Yumurta

Beyin için yararlı maddelerden biri de “kolin” dir. Beyin hücrelerinin yenilenmesine destek olan bu madde ile en zengin besin yumurtadır. Yumurta ile birlikte, yer fıstığı, balık, yeşillikler, soya ve keten tohumu kolin bakımından zengindir. Yumurtanın içindeki amino asitler ise beyin hücrelerinin fonksiyonlarını geliştirir. Yumurta’da beyni güçlendiren besinler arasında yer almaktadır.

Ceviz

Beyine büyük miktarda enerji dopingi yapan besinlerin arasında ceviz gelmektedir. Ceviz’in içeriği de zaten beyin görünümü almaktadır, bu sadece yaratılmış bir tesadüf olarak bilinmektedir. Vitamin olarak B6 bulunmaktadır. Omega 3 ve manganez asitleri beyin ile birlikte sinir sistemleri harekete geçirmele beraber cevizin faydaları olarak etkisi bulunmaktadır. Yapılan deneylerde beyni güçlendiren besin olarak bilinmektedir. Özellikle ufak çocuklara hergün yedirmeseniz bile haftada bir tane yedirilmesinde çok fayda vardır.

Badem

İçerdiği E vitamini ile beynin yaşlanmasının engeller. Bu nedenle, badem gibi E vitamini açısından zengin gıdalar yemek gerekir. Bademle birlikte ceviz, fındık, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, susam, keten tohumu beyin sağlığı için önemli bir rol oynar.

Üzüm

Son yıllarda yapılan araştırmalar üzümün dopamin hormonunun seviyesini artırdığını ortaya koydu. Üzüm yiyen insanlar sorunları daha kolay çözmeye yatkın olurlar. İçeriğindeki bol miktardaki “bor” beyin sağlığına iyi gelir. Elma ve fındık da bor bakımından zengin meyvelerdir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, çilek, domates, havuç gibi birçok meyve ve sebzeler çok miktarda antioksidan içermektedir. Antioksidanlar ise beynin yaşlanmasının engeller. Yaban mersini hafızayı güçlendirir, beyni stresin zararlı etkilerinden korur.

Sağlıklı bir beyin ve gelecek için hangi besinlerden uzak durmamız gerekir?

* Alkollü içecekler

* Fast-food

* Çok tuzlu besinler

* Rafine edilmiş proteinler

* Fazla şeker

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin