Bir Dışavurum Olarak Tesettür Modası

0
93
tesettr moddası

Son yıllarda özellikle kalıplarını yıkan ve bambaşka ufuklara yelken açan haliyle her kesimin ilgi ve merakla izlediği tesettür modası, günden güne gelişmekte. Kendine pek çok şey katarak da kümülatif bir büyüme göstermekte. Elbette bu günlere kolay gelmedi. Gerek Türkiye’deki yönetmelik içeriği nedeniyle gerekse Avrupa ülkeleri ve Amerika’da çok ciddi boyutlara varan islamofobi nedeniyle, gerekli koşulların bir türlü iyiye gitmemesi nedeniyle tesettürlü hanımlar çok çetrefilli zamanlar geçti. Bu zorlu yoldan sonra şimdiki rahat günlerine kavuştular. Gerekli yasal düzenlemenin Türkiye’de 2013 yılı gibi yapılmasının ardından, her ortama yavaş yavaş giren tesettürlü ve başarılı kadın imajını omuzlarında taşıyan bu hanımlar, şimdilerde hâkime, kaymakam, milletvekili ve hatta bakan olarak yasama, yargı ve yürütme kollarının tamamında hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan vazifelerini yapabilmektedirler.

Avrupa’da da yoğun olan akvitist bireyler ve insan haklarının gelişmesi neticesinde tam olarak yıkılamasa da eskisi kadar şiddetli ve ayrımcılıktan uzak kalabilen ülkeler sayısı git gide çoğalmaktadır. Hatta artık özellikle feminist grupların da etkisiyle başörtülü kadınlar, dünyanın diğer ülkelerinde de saygın konumlara gelme başarılarını gösterebilmişlerdir. Son olarak ünlü VOGUE dergisinin haziran kapağında başörtülü bir manken kapak kızı olmuştu. Yine medyaya yansıyan başka bir haberde de başörtülü Türk bir bilim kadınının yeni bir galaksi keşfettiğini okumuştuk.

Tabular Yıkılıyor! 

Yani bu gelişmelere bakarak diyebiliriz ki artık tabular yıkılıyor. Bu yıkılan tabular beraberinde kalıplaşmış ve belli sınırlar içerisinde sıkışıp kalmış moda algısını da götürüyor. İnsanlar artık daha özgürlükçü düşünüyorlar ve giyim tarzlarında da bunu göstermek istiyorlar. Ayrıca bu değişerek gelişen moda anlayışı sonucunda da topluma daha kolay karışma fırsatı veriliyor tesettürlü hanımlara. Kendilerini çok daha özgür hisseden hanımların özgüvenleri de artıyor. Hem sosyal hem ekonomik hayatın her evresinde kolaylıkla rol üstlenebiliyorlar. Tüm bunlar aslında tek bir sebebe bağlı tutulamaz. Velhasıl, artık ekonomik özgürlüğünü belirli yasal prosedürler içerisinde kazanan başörtülü hanımlar, tabiri caizse “ben de buradayım ve kıyafetimle her yere uyum sağlayabilirim” diyorlar Kendilerini de bu anlamda ifade etmek adına tesettür modasında köklü bir değişime imza atmaya devam ediyorlar.

Nihayetinde aslında bugün sadece şık kombinler ya da göz alıcı kıyafetler, tüm bu etkilerin dışavurumu neticesinde gerçekleşen olaylar. Büyük bir zincirin son halkası konumunda. Bu nedenle basitçe “moda” anlayışının çok çok ötesinde ve derin anlamlar taşımakta. Bu sebeple tesettürlü hanımlar için çok önemli ve bir o kadar da kıymetli bir husus teşkil etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin