Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir – Faydalı Gıdalar Hangileri

0
155
bogazagrisi

Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne iyi GelirÖksürük başladı mı, durmak bilmiyor bizde sizlere Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir makalemiz ile bilgilendirme yapıcağız. Ani soğuyan havalar hastalıkları da beraberinde getiriyor. Özellikle, boğaz ağrısı ve öksürük kişiyi halsiz bırakmaktadır. Yolda, sokakta, toplu taşıma da, işte istesek de, istemesek de, öksürük ve hapşırıklarımızla insanların dikkatini çekiyoruz. “Sağlıklı ol” duası ise ne öksürüğü keser, ne de iyileşmeye yardımcı olur. Peki kendimizi hastalıklardan nasıl koruyabiliriz?

Boğaz Ağrısına Önlemler

Sigara: Boğazınız ağrıyorken kesinlikle sigara içmeyin ve sigara içilen ortamda bulunmayın. Oturduğunuz odanın havasını sık sık değiştirin.

Boğaz Ağrısına Faydalı Gıdalar

Bitki çayları: Adaçayı, zencefil, nane gibi bitki çayları boğaz ağrısını hafifletir ve kuruyan boğazı yumuşatır. Bu çaylara bal ekleyerek, çayın etkisini güçlendirebilirsiniz.

Ihlamur

Şüphesiz, ıhlamur “grip” deyince aklımıza ilk gelen bitkilerden biridir. Yapılan araştırmalar ıhlamur ağacının içerdiği bileşenlerden bazılarının (flavonoid) iltihaplara karşı savunduğunu ve ağrı kesici etki gösterdiğini kanıtlıyor. Bazı bileşenlerin (müsilaj) ise boğazı yumuşatarak nezle şikayetlerini azalttığı belirtiliyor.

Adaçayı

Soğuk kış günlerinde en çok şikayet edilen hastalıklar, esasen, ağız ve boğaz iltihapları. Adaçayı yapraklarının içerdiği uçucu bileşenler sayesinde ağız ve boğaz iltihaplarını (faranjit, laranjit gibi) ortadan kaldırabilir. Pişirilmeden, çay şeklinde hazırlanan adaçayı gargara yapılır. Bu boğaz hastalıklarından korunmayı kolaylaştırmaktadır.

Karanfil

Her mutfağın baş tacı olan karanfil ağız ve boğaz enfeksiyonlarına karşı mucizevi etkisi ile tanınır. İçeriğinde bulunan uçucu huylu öjenol sayesinde boğaz yanmasını önleyen karanfil bakteri ve virüslerin sebep olduğu ağız, boğaz enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrı yumuşatıcı olarak kullanılır. Yapılan araştırmalar karanfil yağının kullanıldığı antibiyotiklerin etkisinin daha güçlü olduğunu göstermektedir. Bilim adamları araştırma sonuçlarına göre diyorlar ki, karanfil yağının uçucu özelliği antibiyotiklerin etkisini artırmaktadır. Karanfilin, özellikle, öjenol taşıyan Seylan tarçını çubuğu ile birlikte çay gibi içilmesi, ya da çayının gargara yapılmasını öneriliyor.

Karabiber

Tanecik ve toz türlerinden hazırlanan biber çayını gargara yaptığınızda boğaz enfeksiyonu önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar karabiberin bağışıklık sistemini tanzim, yangı ve spazmlara ıslah edici etki gösterdiğini kanıtlıyor.

Zencefil

Sayısız faydaları bulunan zencefil birçok ülkede çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Nezle ve öksürüğe karşı etkili olduğu kanıtlanan bu bitki, sindirim sistemi hastalıkları için de oldukça faydalıdır.

Ekinezya (Kirpi Otu)

Üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan bir diğer bitki ise ekineziyadır. Yapılan klinik araştırmalar bu bitkinin bağışıklık sistemine katkıda bulunduğunu ve vücudu soğuk algınlığına karşı koruduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, içeriğinde ekinezya olan ürünlerin soğuk algınlığı sonucunda güçlenen virüslere karşı öldürücü etkisi vardır. Ekinezya aynı zamanda virüslerin güçlenmesi sonucu meydana gelen iltihabın (sitokinler) sonraki evrelere geçmesini önlüyor. Öyle ki, boğaz ve akciğerlerde doğabilecek rahatsızlıkları engellemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin