Çam Terebentin Esansı ile Dökülen Saçlara Savaş Açın

0
322
Çam Terebentin Esansı Saç Bakımı

Çam terebentin esansı, çam ağacının dikenlerinden destilasyon yani damıtma yöntemi ile elde edilir. Hoş bir kokuya sahiptir ve renksizdir. Esans olduğu için keskin ve  yakıcı bir özelliği vardır. Çam terebentin esansının faydalarını ve saçlarınızın bakımı için bu esansı nasıl uygulayabileceğinizi merak ediyorsanız, haberimizi okumaya devam edin…

Çam terebentin esansı özellikle saç bakımında kullanılır. Saçı besleyerek dökülmesini engeller ve kepek oluşumuna da engel olur. Saç diplerini temizler ve güçlendirir. Saçlara canlılık ve parlaklık verir. Bu özelliklerinin yanı sıra diğer kullanım alanları ise;

  • Hemoroite karşı faydalıdır.
  • İştah açıcı özelliği vardır.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.

Çam terebentin esansı saçlara nasıl uygulanır?

Çam terebentin esansı, yakıcı özelliğinden dolayı saça direk olarak uygulanması tavsiye edilmez. Saçları sertleştirip, dolaşmalarına neden olabilir. Ayrıca göze temas ettirilmemelidir. Saç bakımında çam terebentin esansı kullanılırken mutlaka seyreltme işlemi yapılmalıdır. Seyreltme işleminde genellikle saç şampuanları kullanılır.

Çam terebentin esansı ile saç bakımı

Günlük olarak saçlarınızı yıkamakta  kullandığınız herhangi bir şampuanla seyreltme yapabilir ve çam terebentinli bir şampuan hazırlayabilirsiniz. Şampuanınızın türü veya çeşidi önemli değildir. Bütün şampuanlarla yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, seyreltmede kullanacağınız miktardır. Her 200 gram şampuan için 25 damla çam terebentin esansı kullanmalısınız. Fazlası saçınızı kurutabileceği gibi, şampuanınızın da su gibi bir kıvam almasına neden olur. Şampuan şişenizin içerisine çam terebentini damlattıktan sonra kapağını kapayıp, iyice çalkalayın. Daha sonra çam terebentin ile şampuanın karışmasını sağlayın. Her banyoda hiç çekinmeden kullanabileceğiniz bu karışım ile saçlarınız beslenecek, dökülmeler zamanla azalacaktır. Saçlarınızın daha da hızlı uzadığını da fark edeceksiniz. Bu karışımı, her kullanımdan önce iyice çalkalamak da çok önemli.

Çam terebentinin bir önemli faydası daha var; şampuana çam terebentin eklediğinizde, şampuanda bulunan kimyasal maddelerde yok oluyor. Çam terebentini seyrelterek saç bakımı yapmak için ikinci bir alternatifiniz daha var; badem yağı kullanarak çam terebentini seyreltebilirsiniz.

Badem yağı da saç için çok faydalı olan yağlardan biridir. Dökülen bölgelerde saçların yeniden çıkmasını sağlar. Saçların beslenmesini ve hızlıca uzamasını sağlar. Saçı ve saçlı deriyi nemlendirerek saçların kuruyup yıpranmasına engel olur. Saç için çok faydalı bu iki yağın karıştırılması ile yapılan uygulamalarda saçlar üzerinde harika değişiklikler yapıyor.

Bir ölçü çam terebentin esansını, 1 ölçü badem yağı ile küçük, temiz bir kap içerisinde karıştırın. Parmaklarınızla saç diplerinize masaj yapa yapa, güzelce bu karışımı saç derinize yedirin. Ardından saçlarınızı ince bir tarak yardımı ile tarayın. Saçınızı toplayın, ıslak bir havluyla yada strech film ile sarın. 2 – 3 saat saçınızda bu karışımı bekletin. Saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kez bu uygulamayı tekrarlayın. İki yöntemi de sürekli yapabilirsiniz. Şampuanla hazırladığınız karışımı duşta, badem yağı ile hazırladığınız bakım yağını da haftada bir yaparak saçlarınızı şımartabilir ve daha bakımlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin