Cilde Dolgu Uygulaması, Dolgu Nasıl Yapılır?

0
120
Cilde Dolgu Uygulaması

Cilde dolgu uygulaması  Yaşlanma belirtilerinin önlenmesi veya yüz kontürüne vurgu yapılması için uygulanan medikal dolgular, en çok sonbahar mevsiminde tercih ediliyor. Estetik Plastik Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur  “Yaşlanma veya diğer sebeplerle yüzde oluşan derin çizgiler ve çökmelerde yüze dolgu uygulaması sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca yüz kontürü nün bozulduğu durumlarda, dolgu için kullanılan maddeler ile bu alanlar doldurularak yüze genç ve diri bir görüntü sağlanabiliyor. Özellikle mevsim dolayısıyla yazın yıpranan ve güneş ışının olumsuz etkilerinden dolayı formunu kaybeden cilt için dolgu uygulaması, bir anlamda toparlayıcı bir etki de yapıyor. Bu nedenle sonbahar aylarında estetik dolgu uygulamalarına hızlıca artan bir talep oluşuyor” şeklinde konuştu.

Cilde Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Medikal dolgular hakkında ayrıntılı bilgiler anlatan Dr. Bülent Cihantimur, “Dolgu maddeleri, içeriğinde bulunan etken maddeye bağlı olarak kalıcı, yarı kalıcı ve geçici dolgu maddeleri olarak gruplandırılır. Yarı kalıcı ve kalıcı dolgu maddelerini, çeşitli komplikasyonlara yol açabilme tehlikesinden dolayı fazla tercih etmiyoruz. En sık kullandığımız yöntem geçici dolgulardır. Bilhassa ilk kez dolgu uygulanacak durumlarda, geçici dolgu sonunda görüntünün nasıl olduğunun analiz edilmesi, yaptıran kişinin neticeden memnun kalmaması halinde önceki yüz şekline geri dönebilmesi imkanı sağlar” dedi ve bu şekilde yaşlanmaya bağlı olarak değişen yüz ifadesine göre kontür düzenlemesinin yapılabileceğini belirtti.

Hangi Dolgu Malzemesi Cildi Nemlendirir?

“Sağlıklı olan dolgu malzemeleri ile geçici dolgu dediğimiz yöntem, hyalunorik asit içerir. Hyalunorik asit, cildimizde var olan ve cilt tarafından üretilebilen bir maddedir, fakat yaş ile beraber bu üretim git gide azalır. Bilhassa yaz mevsiminin ardından son derece azalmaktadır. Bu nedenden dolayı ciltte azalan hyalunorik asit, dolgular sayesinde dışarıdan takviye edilebiliyor. Hyalunorik asit ciltteki su tutma kapasitesini arttırıyor, cildin daha dolgun ve genç görünmesini sağlıyor” şeklinde konuşan Cihantimur şunları da ekledi:

“Dolgu maddeleri yüzde en fazla burundan ağza doğru gelen nazolabial çizgilerine, elmacık kemiklerine ve dudaklara uygulanmaktadır. Bunun dışında gözaltı çökmelerinin azaltılması, çene kontürünün düzeltilmesi ve derin kırışıkların hafifletilmesi gibi durumlarda da tercih ediliyor”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin