Cildinizin Erken Yaşlanmaması İçin Neler Yapmalısınız?

0
173
Cildin Erken Yaşlanmaması İçin Ne Yapılmalı

Genetik faktörlere, yaşam tarzına ve beslenme şekline göre farklılık gösterse de , ciltte ilk yaşlanma belirtileri 25’li yaşlardan sonra görülmeye başlar. Cildin erken yaşlanmasını önleyebilmek ve çizgilerin yerleşmesine engel olmak için ne kadar erken tedbir alırsanız, o kadar iyi. Kırışıklıklar ve çizgilerin oluşmasını geciktirmek ve cildinizin erken yaşlanmaması için yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte onlardan bazıları…

Gençken cilt tazeliğini korur. Yenilenme hızı yüksektir. Bu nedenle kolay lekelenmez, lekelense bile lekeler kaybolabilir. Ancak daha gençken, gereken önlemler alınmadığında güneşin verdiği zararlar nedeniyle cilt lekeleri, çiller, güneşin yarattığı cilt kuruluğu nedeniyle de çizgilerle daha erken tanışabilirsiniz.

Lekeler ve çiller, renk değişikliklerini engelleme

Güneşin cildinizde yaratacağı hasarı önlemek ve cildin erken yaşlanmaması için, yaz ve kış güneş kremi kullanmalısınız. Kullandığınız güneş kremi yüksek korumalı olmalı ve hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korumalı. Güneş kremleri aynı zamanda en iyi anti-aging kremleridir. Ciltte oluşacak ince çizgileri, kırışıklıkları ve gözenekleri azaltır. Cildi nemlendirici özelliği de yazın ve kışın sizi cilt kurumasından korur. Cildiniz esnek, parlak ve taze kalır. Güneş kremlerinizi makyaj altı nemlendiricisi olarak ta kullanabilirsiniz.

Yüzde ince çizgilerin oluşmasını engellemek

Yüzde oluşan ince çizgiler, tam olarak netleşmemiş ve çok belli olmayan çizgilerdir. Yüze henüz yerleşmemişlerdir. Cilt kuruyken daha barizdirler.  İnce çizgilerin oluşumu, kuru cilt tiplerinde daha hızlı olur. Cildin erken yaşlanmaması için ince çizgilere karşı da tedbirler almalısınız. Cildinizi sürekli nemli tutmalı ve çizgilerin açılmasını
sağlamalısınız. Bunun için uygun bir gündüz nemlendiricisi ve gece nemlendirici kremi kullanmalısınız. Cildi gece ve gündüz nemli tutmak, çizgilerin derinleşip yerleşmesini önler.

Kaz ayağı oluşumunu engellemek

Kaz ayakları, göz çukuru etrafında, özellikle gözün alt kısmında oluşan, göz çevresindeki deride meydana gelen kırışıklık dokusudur. Bu kırışıklıkların oluşma nedeni yüz mimikleridir. Diğer bir neden ise güneşli ve rüzgarlı havalarda çevreye bakarken gözleri kısmaktır. Göz çevresindeki deri daha hassas ve daha ince olduğundan, kırışmaya yatkındır. Göz çevresindeki cildin erken yaşlanmaması için, dışarıdayken güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca göz altı kremlerini düzenli olarak kullanarak yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Yüz ovalinin sarkmasını önlemek

Cilt elastik bir yapıya sahiptir. Ancak yıllar geçtikçe, cildin esnek bir yapıya sahip olmasını sağlayan kollagen dokusu, azalmaya ve kaybolmaya başlar. Bu da cildin sarkmasına ve yüz ovalinin bozulmasına neden olur. Zayıf kişilerde bu daha belirgin olur ve daha erken yaşta başlar. Bu nedenle cilt bakımı ürünlerinizi seçerken içeriğinde kollagen ve hyaluronik asit bulunduran ürünleri tercih etmeye gayret edin. Yüz yogası yapmayı öğrenin. Yüz yogası da cildin erken yaşlanmaması için alınabilecek en güzel tedbirlerden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin