Cilt Bakımında Hangi Bitkiler ve Yağlar Kullanılabilir?

0
218
Cilt Bakımında Hangi Bitkiler Kullanılır

Cilt bakımı için bitkiler, Yaşadığımız dönemin olumsuzlukları o kadar çok fazla ki, bütün bu eksiler vücudumuza da yansıyor. Soluduğumuz kirli hava, yediğimiz gdo katkılı besinler, tükettiğimiz zararlı içecekler… Bütün bu etkenler vücut sağlığımızın bozulmasının nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle cildimizde yaşanan bozulmalar; hem fiziksel görünümün hem de psikolojimizin zarar görmesinin en büyük sebebidir.

Cildimizi korumak için uygulayabileceğimiz bazı yöntemler bulunmaktadır. Her ne kadar bu yöntemleri başarıyla uygulasak dahi, cildimizde çıkan hastalıkları engelleyemeyebiliriz. Bu durumlarda uzman doktorların tedavilerine ve tavsiyelerine uymamız gerekmektedir. Kendi kişisel çabalarımızla, cilt bakımı için bitkiler konusunda neler yapabileceğimize göz atalım..

Cilt bakımı için bitkiler ve bitkisel yağlar

Modern tıp ortaya çıkmadan önce insanlar bitkilerin faydalarını keşfederek, bu bitkileri çeşitli yöntemlerle kullanmaya ve şifa aramaya başlamışlardı. Tarihsel bir arayışın içinde yer alan bitkiler, daha sonrasında tıp ilerledikçe bilim tarafından modern olarak kullanılmaya başladılar. Bizlerin de ekstra yöntemlere ihtiyaç duymadan, bu bitkileri kullanarak cilt bakımı yapabileceğimizi hatırlatmak gerekir.

1) Papatya

Cildinizde yaşadığınız egzama, kaşıntı ve döküntü gibi sorunlarla başa çıkabilmek adına papatya bitkisinin mucizelerinden yararlanabilirsiniz. Hücre yenilenmesini sağlayan yapısı ayrıca cilt temizliği konusunda da etki göstermektedir. Bir miktar papatya yaprağını ocağa koyarak ısıtabilirsiniz. İçinde bulunan suyun kaynama Cilt Bakımında Lavanta Yağınoktasına yaklaşması ancak kaynamaması gerekmektedir. Soğumaya başladıktan sonra cildinize sürerek papatyadan fayda görebilirsiniz.

2) Lavanta Yağı

Lavanta bitkisi verdiği hoş kokuyla bilinmektedir. Kozmetik ürünlerde ve şampuanlarda sıklıkla kullanılan lavanta, cilde karşı da etkisini göstermektedir. Lavanta yağı, cildinizde yaşadığınız kabarıklar ve kızarıklar için kullanılabilmektedir. Cildi yumuşatır ve cilt yaralarını iyileştirir. Özellikle böcek ısırmalarında kullanılması tavsiye edilmektedir.

3) Badem Yağı

Bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilenlerden biri olan badem yağı, cildi olduğundan daha parlak bir seviyeye getirebilecek özelliklere sahiptir. Cildi besliyor olması nedeniyle cilt parlaklığının ömrü daha uzun olacaktır. Badem yağını masaj yöntemi olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

4) Argan Yağı

Sürekli yeşil kalarak 500 yıla kadar yaşayabilen argan ağaçları Fas ülkesinde yaygınlaşmıştır. Bu ağaçlardan edilen argan yağının insan cildine büyük yararları bulunmaktadır. Zeytinyağına benzeyen özellikleri bulunur ama daha faydalıdır. Cildin kuruluğuna karşı nemlendirme sağlar. Deri bu yağı çabuk bir şekilde kabul ederek emer. Böylece cilt parlaklığı uzun süreler boyunca sürer. Cilt bakımı haricinde kan dolaşımını ve damar tıkanıklığını açan bir ek etkiye de sahiptir.

5) Gül Yaprağı

Romantizmin en büyük simgesi olarak karşımıza çıkan aşkın çiçeği gül; yapraklarından elde edilecek gül suyuyla beraber çok yararlı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Gül suyunun cilde etkileri arasında; cilt kızarmalarına, cilt iltihaplanmalarına, sivilce oluşumlarına, morarmalara ve şişmelere, kurumuş derilere karşı faydaları bulunmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarına karşı etkisi bulunmaktadır.

Bitkilerin ve Bitkisel Yağların Kullanımı

Her şeyden önce, vücudunuzu en iyi tanıyan kişiler yine sizlersiniz. Bu mucizevi niteliklere sahip olan bitkiler, yapıları itibariyle size iyi gelmeyebilir. Bunun nedeni ise, vücut özelliklerinizin bitkilerin özellikleri ile ters reaksiyona girmesidir. Alerjik sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden, yapacağınız araştırmalara ve doktorunuzdan alacağınız onaya göre hareket etmeniz en doğru tercih olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin