Cilt Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir?

0
254
Cilt Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır

Cilt kanseri nasıl bir hastalıktır, Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan kanser; ne yazık ki sonu ölümlerle bitebilen, ancak etkili tedavi yöntemleri kullanılarak önüne geçilebilen bir hastalık türüdür. Cilt kanserlerine bakıldığı zaman, bütün kanser türleri arasında en çok karşılaşılan hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanserlerin neredeyse yarısı cilt kanseridir. Diğer kanser türlerine göre, cilt kanserlerinde rastlanan ölüm vakaları daha az oranlarda görülmektedir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir, Cilt Kanseri Türleri, Cilt Kanserinin Tedavisi

Cilt kanserinin neden olduğu bilimsel olarak şöyle açıklanmaktadır: “Cildin tabakalarından kaynaklanan, hücrelerin önlenemez ve kontrol dışı olarak büyümesi sonucu ortaya çıkar”. Güneşten gelen zararlı ışınların deriye olan etkileri, cilt kanserinin oluşmasındaki en büyük nedenlerden biridir. Cilt kanseri nasıl bir hastalıktır konusuna kısa bir giriş yaptık. Dilerseniz şimdi hastalığın belirtilerine değinelim.

Cilt Kanseri Belirtileri 

Cilt kanseri belirtileri arasında bazı ince detaylar bulunmaktadır, böylece kanserin ilk aşamasında durumu fark ederek tedaviye başlanılabilir. Bu durumlarda cilt kanseri vakalarıyla karşılaşılabilir:

  • Deride yaşanan pullaşma ve dökülme
  • Ciltte yaşanan kanamalar
  • Kontrolsüz olarak büyüyen benler
  • 30 yaşından sonra vücutta türeyen benler
  • Şekilsiz olarak yayılan benler
  • Ben haricinde ortaya çıkan yaralar (dört haftada geçmiyorsa)
  • Aşırı kaşıntı hissi
  • Ciltte yaşanan ani yanmalar
  • Sayıları artarak beliren kırmızı noktalar, benler
  • Radyasyona maruz kalmak (tedavi yöntemi olsa dahi)

Bu belirtilere sahipseniz, kontrol için doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Yaygın görülen bir kanser türü olduğu için dikkat ile yaklaşılması gereken bir konudur.

Cilt Kanseri Türleri

Cilt kanseri türleri kendi içinde farklılaşmaktadır. Üç ana türe ve bir adet ölümcül türe sahiptir.

Bazal Hücreli: En sık görülen cilt kanseri türüdür. Cildi dıştan gelecek tehlikelere karşı koruyan üst tabakanın zayıflamasından kaynaklanır. Ölüm riski daha azdır.

Skuamöz Hücreli: Yaygın görülen bir cilt kanseri türüdür. Güneş ışınlarına en fazla maruz kalan bölgede görülmektedir. Yayılabilecek bir özelliğe sahip olduğu için tedaviye anında başlanmalıdır. Ölüm riski tedavi sürecine başlamakla alakalı olarak değişebilmektedir.

Aktinik: Deride görülen pullaşma ve kabuklaşma bu cilt kanseri türünü işaret etmektedir. Cildinizde yaşadığınız yanma hisleri, bu türün belirtileri arasında yer almaktadır.

Melanom: Cilt kanserinin en tehlikeli ve en ölümcül çeşididir. Diğer cilt kanseri türlerine kıyasla daha az oranlarda görülmektedir. Ancak ortaya çıktığı andan itibaren tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir. Erken teşhis bu hastalık için önem arz eder. Geç kalınırsa ölümcül bir nitelik kazanacaktır.

Cilt Kanseri Tedavileri

Cilt kanseri tedavileri, hastalığın türüne göre değişiklik göstermektedir. Genellikle, yayılmamış cilt kanserinin tedavisinde olumlu sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir.

Cerrahi Müdahale: Kanserli noktanın cerrahi müdahaleler ile alınmasıdır. Kanser tek bir noktadaysa bu işlem kolayca halledilebilir.

Kemoterapi: Bu yöntem, kanserin ilerlemiş ve vücuda yayılmış safhalarında kullanılmaktadır. Çoğu kanser türünde kullanıldığı gibi, cilt kanserinde de uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Kriyocerrahi: Ameliyat ile birlikte cildin kanserli bölgesi dondurulur. Kanserli deri hücreleri öldürülerek, zaman içinde düşmesi sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin