Cilt Sağlığını Bozan Faktörler Nelerdir?

0
205
Cilt Sağlığını Bozan Faktörler

Cilt, vücudumuzu dış etkenlere karşı koruyan ve sürekli olarak kendini yenileyen, insan vücudunun bütün yüzeyini kaplayan deri dokusudur. Bir insanın yaşı ve sağlık durumu cilt durumuna ve yapısına bakılarak tahmin edilebilir. Ciltte meydana gelen değişiklikler, vücut sağlığı ile ilgili ipuçları verir. Bu ipuçları iyi gözlenmeli ve gözden kaçırılmamalıdır. Ciltte meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, döküntü tahriş, renk değişikliği gibi durumlar bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Bu değişiklikler takip edilmeli ve cilt sağlığı için gereken önlemler alınmalıdır.

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen ve Bozan Faktörler Nelerdir?

Kirli hava: Modernleşme kavramına paralel olarak gelişen teknoloji ve teknoloji üreten fabrikaların bacalarından çıkan kontrolsüz gazlar, ısınma amaçlı kullanılan kötü ve havaya zarar veren yakıtlar, egzos gazları gibi nedenler yüzünden hava kirliliği gittikçe artıyor. Soluduğumuz havanın kalitesi düşüyor. Bu da direk solunum yoluyla vücuda alınıyor. Cildimizde bu kirli havayı emiyor. Oksijen miktarı azalmış kirli hava, cilt gözeneklerini tıkayıp, cildin solunum yaparak nefes almasına engel oluyor. Bu nedenle sık sık temiz havaya çıkmak ve cildin nefes almasını sağlamak gerekiyor.

Cilde zararlı ve kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanımı: Kozmetik ürünler seçilirken kaliteli olanlar
tercih edilmelidir. Çoğu kadın kozmetik ürünlere çok fazla bütçe ayırmak istemez. Cildin en büyük düşmanı kalitesiz, içinde ne olduğu belli olmayan kozmetiklerdir. Aynı durum cilt yapısına uygun olmayan kozmetiklerin kullanılması içinde geçerlidir. Güzel görünmek veya bakımlı olmak için alınan kozmetik ürünler cilde fayda yerine zarar verebilir. Her kadın cilt yapısını bilmeli ve cildinin yapısına uygun özellikte olan kozmetik ürünleri kullanmalıdır. Kozmetik ürünler seçilirken doğal olanlar tercih edilmelidir. Cilde uygulanan kozmetik ürün yanma, kaşıntı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlara neden oluyorsa kullanımı durdurulmalıdır. Eğer cildiniz için hangi ürünü almanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız.

Güneşin olumsuz etkisi: Ozon tabasında meydana gelen delik yüzünden, güneşteki zararlı ışınlar cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olup, cilt sağlığını bozabiliyor. Bu nedenle yazın, özellikle öğle saatlerinde, direk olarak cildiniz güneş ışığının gelmemesine özen göstermelisiniz. Güneş cilt üzerinde güneş lekelerine neden olabilir. Cilt kanseri yapabilir. Yazın sıcaklarda yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalı ve her iki saat arayla güneş kreminizi yeniden sürmelisiniz. Güzellik uzmanları ve dermatologlar güneş kreminin, yaz kış, her gün kullanılmasını öneriyorlar. Serin mevsimlerde daha düşük faktörlü güneş kremi kullanabilirsiniz.

Sigara ve Alkol: Ciltte bulunan ter bezleri, terleme yoluyla vücut için zararlı olan maddeleri dışarı atarlar. Alkolün de bir kısmı ter yoluyla vücuttan atılır. Çok fazla alkol tüketilirse cilt hücreleri, alkolü vücuttan atarken zayıflar ve yıpranır. Cildin erken yaşlanmasına neden olur. Sigara da bulunan nikotin ve diğer zararlı maddeler de cildin erken yaşlanmasına, kırışıklık oluşumuna ve cilt renginin bozulmasına neden olur.

Yetersiz sıvı alımı: Su, vücuttaki tüm hücrelerin dolayısıyla da cilt hücrelerinin yaşam kaynağıdır. Hücrelerin sağlığı için gerekli olan su , hücrelerdeki madde alışverişini sağlar. Yeterli sıvı tüketilmediğinde ciltte kuruma şeklinde ortaya çıkan dehidratasyon oluşur. Cildin nem dengesi bozulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin