Çocuklarda Yaşlara Göre Spor

0
131

Çocuklarda yaşlara göre spor seçimi yaparken, her yaş aralıklarına uygun spor ve eğitimler gerekmektedir. 2 yaşındaki bir çocuğa basketbol oynatmak yanlış olur. Yani 4 yaşındaki bir çocuğu birinci sınıfa yazdırıp okumasını öğretmek gibi bir durum oluşuyor. Her spor dalının öğrenebileceği yaş grupları vardır. Herkes kendi çocuğunun yetenekli ve faydalı olması hep ister, fakat bir çocuk hangi spor dalında daha başarılı ise ona spor dalına önem vermek daha mantıklı ve daha iyi yerlerde gelişimini sağlıyacaktır. Bakalım hangi yaş grubunda neler yapılası gerektiğini aşağıda birlikte göreceğiz.

Çocuklarda Yaşlara Göre Spor

Çocuklarda Yaşlara Göre Spor

2-3 Yaş Çocuklar : Koşmaca, yakalamaca, zıplama gibi genel hareketlilikleri yapabilirler. Bu yaşta bir çocuğun spor yapmak yerine, ilgili aile çocuğunun aile bireyleri ve arkadaşları ile oyunlar oynamaları gerekmektedir. Bu sebeple evinizin önündeki bahçede koşmaca, gezinme, müzikli dans, su oyunları (gözetim altında) oynama ve tecrübeli kişiler eşliğinde jimnastik yapabilirler.

4-6 Yaş Çocuklar : Müzik eşliğinde dans, yüzme, jimnastik, ip atlama, saklambaç, sek sek oynayabilir, üç tekerlekli bisikletiniz varsa ona binebilirler. Bu yaşta çok tecrübeli kisiler tarafından yüzme ve jimnastik eğitimi verilebilir.

7-10 Yaş Çocuklar : Jimnastik, yüzme, futbol, ​​basketbol, ​​voleybol hentbol, ​​bisiklet, tenis gibi sporlarla ilgili genel eğitimler ve bunlara benzer spor dallarına başlayabilirler. Zaman zaman bazı spor kulüpleri ocuklarınıza ve aile bireylerine yanlış bilgilendirme yapabilmektedir. Eger çocuğunuz sadece tek bir dal üzerinden örneğin basketbol oynayan bir spor kulübe gidiyorsa, çocuğunuza basketbolun tüm eğitimlerini zamana yayarak daha iyi öğrenebileceği program ile verilmelidir. Ama gerçek olması gereken çocuklara top sporu içeren tüm oyunlarda oynatıp, onlarin el-göz ve hareketlilik becerilerinin gelişimini sağlamaktır.

10 Üstü Yaş Çocuklar : Daha önceleri yaşlarda yaptıkları spor dallarını daha üst seviyede devam ederken, atletizm, güreş ve kürek sporu yapabilirler. Birkac sene sonra daha cok güç isteyen spor dalları olan boks, tekvando, karate vb. yeteneklere aması uygundur. Bu sporlarına daha öncede başlayabilirler, fakat yine öncelik bu sporlara değil onların öncesinde olan alt yapıyı oluşturan esneklikler, dengeler ve koordinasyonu yükseltecek temel hareketler içeren antrenmanlara başlaması daha uygun olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin