Dismenore Nedir, Dismenore Hastalığı Neden Olur?

0
230
Dismenore Hastalığı Nedir

Dismenore Nedir, Dismenore Hastalığının Nedenleri ve Tedavisi nasıl olur, bunlarla ilgili bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Adet, regl yada mensturasyon kanaması, uterusun (rahim) belirli periyotlarla her ay, endometrium dediğimiz iç katmanının, hormonal değişiklikler sonucunda, kanama yoluyla dökülmesi ve vajinal yolla atılmasıdır. Bu dökülme genel olarak 4 ile 7 gün arasında sürer. Endometrium tabakası, uterus kaslarının kasılması yoluyla dökülür. İki adet dönemi arası 28 gündür.

Dismenore Nedir, Dismenore Hastalığının Nedenleri ve Tedavisi

Adet kanamaları kız çocukları ergenlik çağında girdiğinde başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder. Adet dönemi her kadında farklı belirtiler gösterir. Normal bir adet kanaması gündelik hayatı etkilemez. Bazı dönemlerde yada hallerde adet dönemi ağrılı geçer ve kadının günlük hayatını olumsuz olarak etkileyip, sekteye uğratabilir.

Adet kanaması esnasında ağrı hissedilmesi durumuna dismenore yani sancılı adet görme denir. Hissedilen ağrı karın alt bölgesindedir. Ağrının şiddeti arttığında bacaklar, bel ve sırtta da ağrı yayılabilir. Dismenorede özellikle adetin ilk günü çok şiddetli geçer. Ağrı 2 – 3 gün sürebilir. Bazı kadınlarda ağrıya, bulantı, kusma, baş ağrısı, kanamanın şiddetine bağlı olarak gelişen bir halsizlik, ishal ya da kabızlık da eşlik edebilir. İki tip dismenore vardır.

  • Primer dismenore: Sancılı bir adet dönemine neden olacak, altta yatan herhangi bir hastalığın olmadığı durumlardır. Genellikle ergenliğe yeni girmiş genç kızlarda görülür. Primer dismenore kadınların % 50 sinde görülmektedir. Gebelikten sonra genellikle geçer veya şiddeti azalır.
  • Sekonder dismenore: Ağrılı adet kanamasına sebep olan altta yatan başka bir hastalığın bulunduğu durumlardır. Sekonder dismenore nadir görülür. Buluğ çağında yoktur. Kist, tümör ve benzeri kadın hastalıklarının bir sonucu olarak meydana gelir.

Dismenore Hastalığının Nedenleri

Adet dönemi esnasında, endometriumun dökülen kısmının dışarı atılması kanama yoluyla olur. Rahim kasları
kasılır. Rahimde dolaşım azalır. Rahim içerisinde prostaglandin denilen bir madde salgılanır. Bu madde rahimdeki sinir uçlarını uyarır.

1-) Rahim kasılmalarının sancı ve ağrı şeklinde hissedilmesine neden olur.

2-) Prostaglandin vücutta birçok dokuda bulunur. Ağrı maddesidir. Adet döneminde bulantı ve kusmaların olması da prostaglandinlerin etkisidir. Bu durum dismenorenin şiddetini arttırır.

3-) Yumurtlamanın olduğu, adet sikluslarında dismenore görülür. Aslında dismenore normal bir durumdur. Kadının yumurtladığını ve sağlıklı bir üreme sistemine sahip olduğunu gösterir. Ancak şiddeti arttığında müdahale edilme ihtiyacı ortaya çıkabilir.

4-) Servikal kanal darlığı da dismenoreye neden olabilir. Servikal kanalın darlığı, kanın hemen dışarı atılmasını engelleyebilir. Bu durumda uterus kaslarının daha fazla kasılmasına ve daha fazla ağrı hissedilmesine neden olabilir.

5-) Endometriozis denilen ve kısırlığa neden olabilen endometrium hastalığı da sekonder dismenoreye neden olur.

Dismenore tedavisi

Sancılı adet görme durumlarında yatak istirahati tavsiye edilir. Şiddeti fazla ise ve uzun sürüyorsa ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler alınabilir. Karın bölgesine masaj yapmak, sıcak uygulama yapmak da dismenoreye iyi gelir. Çok şiddetli dismenorelerde ise doğum kontrol hapları ile, kadının yumurtlaması engellenerek tedavi yoluna gidilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin