Diüretik Nedir – Bitkisel Diüretik

0
159
Diüretik Nedir - Bitkisel Diüretik

Diüretik Nedir ?

Diüretik, ürettiğiniz idrar miktarını artıran ve vücudunuza aşırı sudan kurtulmasına yardımcı olan maddedir.

Diüretik Nedir - Bitkisel DiüretikVücuttaki fazla suyu atamamaya su tutma adı verilir. “Kabarık” hissi bırakıp şişmiş bacaklar, ayak bilekleri, eller ve ayaklara neden olabilir. Çeşitli faktörler, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi bazı ciddi sağlık koşullarının da dâhil olduğu su tutulmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, birçok insan hormonal değişiklikler, menstruasyon döngüsü gibi şeylerden dolayı hafif su tutulmasına ya da uzun süren uçuşlarda olduğu gibi uzun süre etkisiz hale gelir. Sağlık durumundan dolayı su tutulması veya ani ve ciddi su tutulması yaşarsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte, altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanmayan hafif su tutma vakaları için, yardımcı olabilecek bazı gıdalar ve takviyeler olabilir. İşte en iyi 3 doğal diüretik ve bunların arkasındaki kanıtlara bir göz atın.

En İyi 3 Bitkisel Diüretik

Kahve

Kahve etkileyici bazı sağlık yararları ile bağlantılı olan çok popüler bir içecektir. Ayrıca, esasen kafein içeriğinden dolayı doğal bir diüretiktir. 250-300 mg arasında (yaklaşık 2-3 fincan kahve eşdeğeri) yüksek dozda kafeinin diüretik etkisi olduğu bilinmektedir. Bu, birkaç fincan kahveyi içmenin idrar üretiminde bir artışa neden olabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, standart porsiyon bir kahve ya da yaklaşık bir bardak, bu etkiyi elde etmek için yeterli miktarda kafein kazanma ihtimalini vermez. Buna ek olarak, normal bir kahve içicisi iseniz, muhtemelen kafeinin diüretik özelliklerine karşı tolerans geliştirecek ve etkileri olmayacaktır.

Bir ile iki fincan kahve içmek, idrar söktürücü olarak işlev yapabilir ve kısa vadede suyun ağırlığını azaltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kahve ‘nin özelliklerine tolerans gösterebilir ve herhangi bir etki yaşamayabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz uzun zamandır halk tıbbında diüretik olarak kullanılmıştır. Geleneksel olarak çay olarak demlenmiş ve su tutma oranını azaltmak için günde birkaç kez alınmıştır. Sıçanlardaki çalışmalar idrar akışını artırabileceğini ve hafif bir etki gösterebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, maydanozun efektif bir idrar söktürücü olarak ne kadar etkili olduğunu araştıran bir insan çalışması bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığı hâlihazırda bilinmiyor ve eğer öyleyse, hangi dozların en etkili olduğu bilinmiyor.

Yeşil ve Siyah Çay

Hem siyah hem de yeşil çay kafein içerir ve diüretik olarak işlev görebilir. Sıçanlarda, siyah çayın hafif bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bu kafein içeriğine atfedilmiştir.

Bununla birlikte, kahve ile olduğu gibi, çaydaki kafeine karşı tolerans geliştirebilirsiniz. Bu, etkinin sadece düzenli olarak çay içmeyen insanlarda oluşması anlamına gelir. Yeşil ve siyah çayın kafein içeriği hafif bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, insanlar buna karşı bir tolerans inşa ederken bu etki azalır. Bu nedenle bu çayları düzenli olarak içenlerde davranılması pek olası değildir.

Cinsiyet ve Yaşa Göre Diüretik Kullanımı

2012 ‘de yapılan araştırmalara göre, kadınlarda diüretik kullanımı daha sık gözlemlenmiştir. 60-69 yaş arası kadınlarda daha çok artış gözlemlenmiştir.

diuretik kullanımı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin