Doğru Bir Ten Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

0
214
Ten Makyajı Nasıl Yapılır

Mükemmel bir makyaj yapabilmek için öncelikle pürüzsüz ve kadife yumuşaklığında, ipek gibi bir tene sahip olmak gerekir. Böyle bir tende gözenekler kesinlikle belli olmaz. Ciltte kızarıklıklar, renk değişiklikleri, sivilce izleri, lekeler görülmez. Makyaj yapmadan önce cildi makyaja hazırlamak gereklidir. Bunun içinde ilk aşama düzgün bir ten makyajı ile cilt kusurlarını kapatmak ve saklamaktır.

Ten makyajını yaparken yüz şeklinin tipi iyi belirlenmelidir. Cilt yapısına uygun ürünler kullanılmalıdır. Yağlı ciltler için daha mat bir görünüm elde etmek gerekir. Bunun için toz şeklinde ürünler veya matlık sağlamak için pudralı ürünler tercih edilmelidir.

Ten Makyajı Nasıl Yapılır, Ten Makyajı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kuru bir cilde sahip olan bayanlar, içeriğinde nemlendirici özelliği olan krem şeklinde ürünleri tercih etmelidirler. Toz ürünleri uygulama da fırçalar, krem şeklinde olan kozmetik ürünleri uygulamada da süngerler kullanıldığında çok daha mükemmel sonuçlar elde edilir.

Ten makyajı nasıl yapılır?

1-) Ten makyajı yapılırken önemli olan ilk nokta yüzü oval bir forma yaklaştırmaya çalışmaktır. Yüz kontürleme Ten Makyajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenlerdediğimiz bu işlemin amacı, yüzde öne çıkmasını, vurgulanmasını istediğimiz bölümlerin rengini açmak, koyu renkler kullanarak da geri plana atmak istediğimiz yerleri gölgelemektir. Yüz kontürlemede amaç yüzü boyutlandırmaktır.

2-) Ten makyajı yaparken kullanılacak kozmetik ürünler, kapatıcılar, açık, koyu ve orta tonlarda fondötenler, aydınlatıcılar, allıklar ve primer adı verilen bazlardır.

3-) İyice yıkanmış ve temizlemiş cilt, gerekiyorsa bir nemlendirici ile nemlendirilir. Nemlendiricinin cilt tarafından iyice emilmesi beklenir.

4-) Daha sonra primer adı verilen makyaj bazları cilde az miktarda, fırça yardımıyla, küçük küçük noktalar halinde konur. Makyaj bazı en az üç farklı tonda cilde uygulanmalıdır ki yüze boyut kazandırabilsin. Genelde açık renkler burun çevresine, burun ucuna, çeneye ve alnın ortasına sürülür. Koyu renkler özellikle geri plana atılmak istenen bölgelere ve boyutlandırmak için yüz ovali çevresine sürülür. Göz altı yanaklar ve alın kenarlarına da orta koyulukta bazlar sürülür ve yumuşak bir yüz fırçası ile bütün bazın yüzde dağılması sağlanır. İyice dağılana ve gözeneklerin içi dolup, kapanana kadar yumuşak hareketler ile yüz fırçalanmalıdır.

5-) Ten yapısına ve rengine uygun bir fondöten seçilerek, cilde küçük parçalar halinde süngerle veya bir fırça ile sabitlenir. Daha sonra tüm yüze eşit miktarda dağıtılır. Makyaj bazı ciltteki kusurları kapatırken, üzerine sürülecek fondötenin iyi dağılmasını ve doğal görünmesini sağlar.

6-) Yüzün aydınlık olması istenilen bölgelerine de uygun miktarda aydınlatıcı sürülür ve doğal bir görünüm elde edilene kadar yüzde iyice dağıtılır. Aydınlatıcılar özellikle göz altı bölgesine burun ucuna sürülmelidir.

7-) Ten makyajını tamamlamak için cilt rengine doğal bir uyum sağlayacak bir allık kullanılmalıdır. Allık da yüz fırçası ile içten dışa doğru, çok bastırmadan sürülmelidir. Ten makyajını sabitlemek içinde transparan bir pudra kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin