Doğru Cilt Bakımı İçin Yapmanız Gerekenler

0
167
cilt bakımı

Cilt bakımı, her kadının yapması gereken ve üzerinde titizlikle durması gereken bir konudur. Yağ ve kir birikmiş gözenekler, siyah nokta ve akneler, çeşitli cilt rahatlıklarının sebepleri genelde cilt bakımının yanlış ya da eksik yapılmasından kaynaklanır. Bazı hatalar da vardır ki bunları yapmaya devam ettiğiniz sürece, hangi cilt bakım ürünü ne sıklıkla kullansanız da etkisi çok az olacaktır. İşte o hatalardan korunmak için yapmanız gerekenler:

Makyajı Temizleyip Uyumak

Çoğu kadın bazen üşengeçlikten, bazen de umarsızlıktan makyajını temizlemeyi ihmal eder. Bu ise hem ciltteki gözeneklerin tıkanmasına, hem de yastığınıza makyaj bulaşmasına sebep olur. Cildin uyu esnasında mümkün mertebe kimyasallardan arındırmak temiz bir cilt sağlamakla kalmaz; aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirir. Ve en önemlisi sabah uyandığınızda cildiniz çok daha aydınlık ve temiz görünür.

Cilt Temizliğini İhmal Etmemek

Kullandığınız cilt ürünü hangisi olursa olsun, düzenli aralıklarla cilt temizliğinizi yapmayı ihmal etmeyin. Gözeneklerinizin arınması için bol su ile durulayın. Soğuk su ile yıkadığınız zaman gözeneklerinizin de zamanla küçüldüğünü farkedeceksiniz.

Yağlı Yiyecek Tüketmemek

Yağlı ve şekerleri gıdalardan ne kadar uzak durursanız hem cildinize hem de bedeninize o ölçüde iyilik etmiş olursunuz. Hele yağlı bir cilt yapınız varsa kesinlikle abur cuburlar ile aranıza bir mesafe koymalısınız.

Güneş Kremi Kullanmak

Sadece yaz aylarında ve güneşli günlerde değil; her dönemde güneş kremini kullanmak cildinizi büyük ölçüde koruyacaktır. Yüksek faktörlü güneş kremlerini özellikle yaz aylarında kullanmaya dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde de sık sık yenilemeyi unutmayın.

Peeling Yapmak

Cildinizin ölü derilerden arınması ve tazelenmesi için her gün olmasa da haftada en az 3-4 kez peeling yapmalısınız. Ayrıca parmak kesesi yaparak da ölü derilerden cildinizi arındırabilirsiniz.

Makyaj Malzemelerini Temizlemek

Hanımların en önemsiz gördüğü ve dikkatsiz davrandığı bir diğer konu da makyaj fırçaları ve süngerlerinin temizliği. Temiz olmayan makyaj malzemeleri tam bir bakteri yuvasıdır. O şekilde bir fırçayı ya da süngeri cildinize temas ettirmek istemezsiniz. Ayrıca bu konuda diğer husus da arkadaşlarınızla özel makyaj eşyalarınızı paylaşmak. Çok ciddi boyutlara varan cilt rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu konulara dikkat ettiğiniz müddetçe temiz ve taze bir cilde sahip olmanız çok zor değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin