Doğru ve İyi Bir Makyaj Yapmanın İpuçları

0
193
Doğru Makyaj Yapmanın İpuçları

Doğru ve iyi bir makyaj yapmanın ipuçları, Makyaj; bayanlar için son derece önem arz eden, çeşitli amaçlarla ve yöntemlerle birlikte güzel bir görünüm kazanılmasını sağlayan, cildin kusurlarını (sivilce, siyah nokta gibi) örtmeye yarayan ve bakımlı bir bayan izlenimi yaratabilmek adına kullanılan bir işlem olarak bilinmektedir. Geçmişten bugüne kadar, bayanların hemen hepsi kusursuz güzelliği aramıştır. Bu arayışın bir göstergesi olarak ortaya çıkarılan makyaj, sanatsal bir anlam yüklenerek de kullanılabilmektedir. Tiyatro ve sinema sanatçılarından şarkıcılara, iş kadınlarından ev hanımlarına kadar her kesimden bayanın, doğru bir makyaja ihtiyacı olmaktadır. Peki doğru bir makyaj nasıl yapılmalıdır? Çünkü makyaj yanlış tekniklerle kullanıldığında, ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilmektedir. Doğru tekniklerle uygulandığında ise göz alıcı bir güzelliğe kavuşmak mümkün oluyor. Bizde bu konuda size bazı önerilerde bulunduk…

Doğru ve iyi bir makyaj nasıl yapılır?

Öncelikle makyajı ne için kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekecektir. Bir iş yemeğinde veya romantik bir yemekte, bir alışveriş gezintisinde, özel bir partide, arkadaşlarınızla buluşacağınız yerlerde ve çok daha fazla ortam için farklı makyaj modelleri yapılabilir. Bu yüzden ilk olarak hangi makyajı, niçin istediğinize karar vermeniz gerekir.

Makyaj yapmadan önce yüzünüzü hazır hale getirmekle ilk evreye başlayabilirsiniz. Cilt temizleyici losyonları sürerek, yüzünüzü temizlemiş ve korumuş olacaksınız. Cildinize yaptığınız bakım eksik olursa, yapacağınız makyaj güzelliğinizi ortaya çıkarmaya değil sadece bazı şeyleri kapayarak gizlemenize yardımcı olacaktır.

Fondoten ve Pudra Kullanımı

Cildinizi sterilize ederek temizledikten sonra fondoten uygulamasına geçebilirsiniz. Fondotenin ten renginize uyumlu olması ve kalın bir tabaka oluşturmadan kullanılması önemlidir. Parmaklarınızın yardımıyla, fondoteni cildinize masaj olarak sürebilirsiniz. Cildinizde koyu renkte lekeler bulunuyorsa, o bölgeleri kapatmak için koyu renge sahip bir fondoteni, cildin üzerinde ince bir tabaka oluşturacak bir şekilde kullanabilirsiniz. Fondoten ile ilgili işlem bittikten sonra pudra uygulamasına geçilebilir. Fondotenli cildin üzerine sürülecek olan pudra çok ince bir tabakaya sahip olmalıdır. Sadece pudra kullanımını tercih edecekseniz, yine ten renginize uygun bir pudra modelini seçebilirsiniz.

Doğru Bir Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaja hazırlık evresini başarıyla yerine getirdikten sonra, makyaj için düşündüğünüz işlemlere sırasıyla başlayabilirsiniz. Makyaj nasıl yapılmadır? sorusuna karşılık olarak bazı cevaplar aradık.

Göz makyajı: Göz için yapılacak makyaj işlemleri hassasiyet gerektirmektedir. Toz farları kullanımı bu makyaj
için önerilmektedir. Göz renginize uygun bir makyaj yapabileceğiniz gibi, teninize daha uyumlu olabilecek renkleri de seçebilirsiniz. Gözlerinizin nasıl görünmesi istiyorsunuz, küçük mü yoksa büyük mü? Bu sorunun cevabı önemlidir. Gözün büyük görünümü için, kullandığınız göz kaleminin kirpiklerin diplerine kadar çekilmesi gerekmektedir. Renk olarak siyah renk idealdir. Çünkü siyahın verdiği etkiyle gözleriniz olduğundan daha büyük bir görünüme kavuşmaktadır. Göz ucunda yapılacak hafif bir taşırma ile birlikte göz makyajınız tamamlanmış olacaktır. Ayrıca ek olarak maskara kullanımı sayesinde gözleriniz daha çekici bir görünüm alacaktır.

Allık Kullanımı: Kullandığınız allığın modeli daima önemlidir. Teninizi tahriş etmeyecek modelleri seçerek, allığı yüzünüze yayabilirsiniz.

Dudak Makyajı: Dudaklarınızın yapısına göre, dudak kalemini kullanarak dudağınız etrafında çizim yapınız. Daha sonrasında parmak ucunuzla bu çizgileri hafifçe dağıtabilirsiniz. Renk seçimini yapmış olduğunuz ruju dudaklarınıza sürerek işlemi bitirmiş olacaksınız. Dolgun bir dudak görünümü için daha açık renklerde rujlar kullanılabilir. Dudaklarınızı daha ince göstermek istiyorsanız, koyu renklerde rujları tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin