Doğum Öncesi Hamilelikte Beslenme Önerileri

0
115
hamılelik

Bebeğinizin sağlıklı olarak doğması ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, doğum öncesi gebelikte ve emzirme döneminde anne adayları hamilelikte beslenme konusuna oldukça önem vermelidirler. Bu dönemlerde annenin tüketeceği besinler bebe sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Hem bebeğe yeterli miktarda sütün sağlanması hem de her hangi bir hastalık belirtisinin yaşanmaması için anne adayları alıştıkları yanlış beslenmeleri bir kenara bırakmalı ve bu konuda aydınlatmalıdırlar.

Hamilelikte Sigara ve Alkol Tüketiminden Uzak Durun

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için kötü alışkanlıkları da bir kenara bırakmamız şart. Sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bu 9 aylık dönem ve sonrasında hamilelikte sigara ve alkol gibi maddeler ayrıca uyuşturucu ve türleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu durum bebeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Mümkünse tütün ürünlerinin içildiği mekanlarda dahi bulunmamanız da fayda var.

Protein İhtiyacınızı Düzenli Yapın

Gebelik döneminde normal bir metabolizmaya sahip olmazsınız. Ayrıca fetal bütüne de gerçekleşecektir. Bundan dolayı anne adayları gebelik döneminde protein ihtiyaçlarını her gün düzenli olarak karşılamalıdırlar. Bunun için günlük olarak et, süt, yumurta, tüketilmelidir. Ayrıca mevsimsel meyve ve sebzeler her öğünde bulunmalıdır. Yap, protein, vitamin dengesi mutlaka olağan seyrinde ilerlemelidir. Anne adayları günlük yağ kullanımını fındık, ceviz, zeytinyağı ve balıktan alabilirler.. Bunun için rutin kontrollerinizi mutlaka yaptırın. Günlük enerji miktarınızı karbonhidrattan karşılamanız gerekir. Şekerli içecek ve yiyecekler minimum düzeyde tüketilmeli mümkünse tüketilmemelidir. Ayrıca asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Anne adayları gebelikte ve emzirme dönemlerinde çay ve kahve tüketimini sınırlamalıdır. Özellikle hamilelikte beslenme önemlerinden biride yemeklerin üzerine çay ve kahve içilmemelidir. Bu dönemde az ve sık öğünler halinde günlük yeme içme ihtiyacınızı karşılanabilirsiniz. Ara öğünlerinizde meyve, yeşil yapraklı sebze, süt ve yoğurda yer vermeyi unutmayın. Ayrıca diğer sıvıların haricinde günlük olarak hamilelikte su tüketimi en az 2 litre olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin