Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

0
171
elma sirkesinin faydaları nelerdir

Elma sirkesi, antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, sodyum içeren tam bir şifa kaynağıdır. Özellikle doğal olarak imal edilen elma sirkesinin faydaları sağlık ve cilt üzerinde olumlu etkileri uzun yıllardır biliniyor. İşte elma sirkesinin faydaları:

Diyabete Faydalı

Elma sirkesi, şeker hastalığı ve diyabet sorunu olanlar için oldukça etkili bir besindir. Elma sirkesinin anti glisemik etkileri, kan şekerini düzenleyerek insülin duyarlılığının azalmasına yardımcı olur. Kanı temizleyici özelliği de bulunan elma sirkesi, kandaki şekerin yükselişini önler. Elma sirkesini, bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı ekleyerek veya salatalarınıza koyarak tüketebilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Araştırmalar sonucunda, yüksek tansiyonu olan kişiler, elma sirkesi tükettiklerinde, kan basınçlarında büyük ölçüde düşüş tespit edilmiştir. Eğer sizin de tansiyon rahatsızlığınız var ise, düzenli bir şekilde su ile elma sirkesi karışımını tüketmenizi ve salatalarınızda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Boğaz Ağrısını Yatıştırır

 

Boğaz ağrısı çektiğiniz zamanlarda elma sirkesi ve su karışımı olan gargarayı kullanmak boğazınızı rahatlatır. Elma sirkesi, boğazınızdaki bakterileri yok eder ve böylece boğaz ağrısından çok kısa sürede kurtulursunuz.

Enfeksiyon ve Ödem Sorunlarına İyi Gelir

Elma sirkesi, bağışıklık sistemine faydalı olan ve bağışıklığı güçlendiren bir besindir. Kanda bulunan toksinleri ve vücudunuzdaki ödemleri attırır. Ayrıca gribal enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonu, ödem sorunu, bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklar için elma sirkesinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Bunların yanında reflü gibi mide problemlerinde de, mide asidini dengelemeye yardımcı olur. Yemeklerden önce bir bardak su ve bir çay kaşığı elma sirkesi karışımını içerseniz zamanla bu problemlere iyi geldiğini göreceksiniz.

Elma sirkesi ağız ve diş sağlığına iyi gelir!

Elma sirkesi, antibakteriyel bir özelliğe sahiptir.  Bu özellik de ağızda bulunan bakterilerin yok olmasında büyük önem taşır. Ağızda bulunan bu bakteriler aynı zamanda, ağız kokusu problemine de sebebiyet verir. Bir yemek kaşığı su ve bir yemek kaşığı sirke ile düzenli olarak ağzınızı çalkaladığınızda bu bakterilerden ve ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca, diş lekelerini de giderir ve beyazlamasını sağlar.

Cilde Faydalı

Diş lekelerine iyi gelen elma sirkesi, cilt lekelerine de oldukça faydalıdır. Sivilce problemlerini tedavi edici özelliği vardır. Kızarıklık ve kaşıntılara iyi gelir. Asidik özelliğinden dolayı siğil problemi yaşayanlar için de çok yararlıdır. Siğillerin üzerine pamuk yardımıyla elma sirkesi uygularsanız siğilleriniz kuruyacaktır. Saça da çok iyi gelen elma sirkenizi banyo suyuna karıştırdığınızda hem saçlarınıza hem de tüm vücudunuza sağlıklı bir dokunuş yapabilirsiniz. Kepek ve saç derisi problemlerine iyi gelmekle kalmayacak hem saçlarınıza parıltı katacak hem de ter kokusunu önleyecektir. Banyodan sonra pamuk ile koltukaltı bölgenize tekrar uygulayabilirsiniz. Cildiniz için doğal yöntemleri tercih etmek istiyorsanız elma sirkesinden vazgeçmeyin.

Elma sirkesinin zararları var mıdır?

Eğer mide probleminiz varsa, elma sirkesi tüketirken dikkatli olmanızda fayda var. Asidik özelliği olduğundan su ile seyrelterek tüketmeye özen gösterin. Herhangi bir ilaç tedavisi görüyorsanız da düzenli kullanımdan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin