Ergenlik Döneminde Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0
195
Ergenlik Döneminde Doğru Beslenme

Ergenlik döneminde doğru beslenme, Bilindiği üzere, çocukluk dönemi ile yetişkinlik dönemi arasındaki geçiş sürecine ergenlik dönemi denilmektedir. Hem ergen birey hem de onun ailesi tarafından sıkıntılı olarak geçen bu dönemlerde, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Çocuk için ergenliğin olumlu geçmesi önemlidir. Çünkü fizyolojik ve psikolojik olarak, kişinin bu dönemde farklı ihtiyaçları bulunur. Psikolojik ihtiyaçların yoğunluğu daha fazla gibi gözükse de, fizyolojik olarak ergen çocuğun fiziksel gelişimine katkı sağlayacak öğeler de önem kazanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ergenlik döneminde beslenme alışkanlıklarıdır. Vitamin açısından zengin olmayan gıdaların ve daha kötüsü zararlı gıdaların tüketilmesi, ergen kişinin sağlıksal gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Söz dinlemeyen ve tavsiye kabul etmemekte ısrar eden ergen bireylere, zengin içeriğe sahip olan gıdaları tükettirmek zor olabilmektedir. Yine de ailelerin kuracakları iletişim sayesinde bu durum tersine döndürülebilir.

Ergenlik Döneminde Nasıl Beslenilmelidir?

Ergenlikte büyümenin hızlı bir hal almasıyla beraber, vücudun enerji ve vitamin gereksinimi artmaktadır. Eğer çocuk spor yapıyorsa bu gereksinim daha da artacaktır. Enerji ihtiyacı bu kadar büyümüşken, yapılacak yanlış beslenmeler sonucu birçok sorunla karşılaşılabilir. Genelde fast food ürünlerine olan ilgiden dolayı ergen bireyler eksik ve yanlış beslenmektedir. Fast food gıdaların yerine, vücudun dengesini ve gelişimini sağlayabilecek besinler seçilmelidir.

Dengesiz beslenmenin bir sonucu olarak boy uzaması yavaşlayabilir. Ayrıca, obezite hastalığına varabilecek kadar
şişmanlıklar da ortaya çıkabilir. Yetersiz beslenmenin etkisiyle gelişim eksik kaldığı için, aşırı zayıflık bile ortaya çıkabilir. Psikolojik kaynaklı yemek yememe, ergen tarafından daha çok magazin ve televizyon programlarının aşıladığı ‘güzellik, yakışıklılık’ gibi kavramlar üzerinden değerlendirilir. Zaten çok az yemek yiyorlarken, yedikleri az yemeği kusturucular yardımıyla çıkarabilirler. Ailelerin bu tür konularda büyük bir dikkat göstermeleri gerekmektedir.

Ergenlik Döneminde Doğru Beslenme İçin Tavsiyeler

 • Ergen kişinin mutlaka kahvaltı yapması sağlanmalıdır. Okula kahvaltısını yapmadan gönderilmemelidir.
 • Günde iki öğün olarak değil, en az 4-5 öğün olarak besinleri tüketmelidir.
 • Su içme alışkanlığı edinilmelidir. Vücudun suya olan ihtiyacı uygun bir dille anlatılmalıdır.
 • Protein ve kalsiyum gereksinimini karşılayabilecek besinler tüketilmelidir.
 • Pizza, burger gibi fast food ürünlerine karşı bir tavır alınmalıdır. Ev yemeklerine karşı ergen birey özendirilmelidir.
 • Yoğurt, süt ve meyve gibi gıdaların faydaları anlatılarak, bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi sağlanmalıdır.
 • Şeker oranı yüksek olan gıdaların zararları anlatılarak, bu gıdaların kullanımı en aza indirilmelidir.
 • Kola, gazoz gibi gazlı içecekler yerine taze meyve suları özendirilmelidir.
 • Protein ihtiyacını karşılaması için; tavuk, et, balık gibi gıdalar seçilmelidir. Ayrıca peynir ve yumurta her sabah kahvaltısında verilmelidir.
 • Kemik ve diş gelişimi için süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir.
 • Çocuğun ergenlik dönemi içinde olduğu unutulmamalı ve yemekten hoşlanmadığı gıdaları zorlayıcı bir şekilde yedirmekten sakınılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin