Ev Turşusunun Faydaları

0
114
Ev Turşusunun Faydaları

Ev Turşusunun Faydaları

Ev Turşusunun Faydaları
Ev Turşusunun Faydaları’nı oluşturan sebze ve meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir çok vitamin, mineral ve antioksidanları içermektedir. Tek bir tür turşudan çok farklı sebzelerin turşusunu tüketmek vücuda alınan antioksidan çeşitliliğini artırdığından daha da fayda verir. Örneğin, antioksidan türü olarak, pancar turşusu polifenoller ve betalarının, lahana turşusu glukosinolat içermekte olup yüksek antioksidan türü ve kapasitesiyle kış günlerinde soğuk algınlığına karşı önceden önlem almış olursunuz.

Bağışıklığı güçlendirir

Turşu bütüncül olarak bağışıklık sistemini koruyup güçlendirir. Bu koruyucu etkiyi hem içeriğindeki probiyotik bakteriler hem de turşuyu oluşturan sebze ve meyvelerin kendi özellikleri sayesinde yapıyor. Fermente bir yiyecek olduğu için bakteri açısından oldukça zengindir. Bu bakteriler bağırsak florasının zenginleştirilmesini sağlamaktadır. Güçlü bir bağırsak oluşumu güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına gelir. Turşu ile gelen yararlı bakteriler aynı zamanda bağırsaklarda K vitamini üretimine destek olur. K vitamini ise yaralanmalar sonucunda kanın pıhtılaşmasında rol alan bir vitamindir. Ayrıca tiamin, riboflavin gibi B grubu vitaminlerine de katkı sağlamaktadır. Tiamin sinir sisteminin korunması ve hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyorken, depresyona karşı koruyucu görev üstlenmektedir. Hem tiamin hem riboflavin karbonhidrat ve yağ metabolizmasında önemli rol oynamaktadır.

Kan şekerini sabitler

Turşu yüksek miktarda lif içerdiğinden özellikle yemekle birlikte yenildiğinde şekerin kanı terk etme süreci yavaşlıyor, insülin salınımı dengelenir ve daha kontrollü bir kan şekeri elde edilir. İnsülin direnci gibi bir durumunuz varsa turşuyu bu şekilde tüketmek yararlı ancak diyabet hastalığınız varsa tansiyon da bir risk faktörü olacağı için turşu yemek tansiyonunuzun yükselmesine sebebiyet verebilir. Bu da Böbrekleriniz için bir risk olabilir. Diyabet hastalarının turşuyu çok kontrollü bir şekilde tüketmesi hatta hiç turşu tüketmemesi gerekir.

Kansere karşı koruyucudur

Turşu yapımında kullanılan sebzelerin her biri ayrı bir antioksidandır. Bu açıdan zengin olduğu için kanser hücrelerine karşı zengin antioksidan kapasitesiyle mücadele etmektedir. Özelikle sarımsak ve karnabahar turşusunda bulunan flavonoidlerin antioksidan kapasitesi daha da yüksektir. Tek bir turşu türüne ağırlık vermek yerine bir kaçını bir arada tüketmek farklı vitamin, mineral ve antioksidanların alımını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır

Turşuda olan sirke kaynaklı asetik asidin vücutta yağ derlemesini önlediği bazı hayvan çalışmalarında kanıtlanmış durumda. Asit hem metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin yanı sıra hem kabızlığa karşı etkili olması hem de düşük kalorili olmasından yana diyet yapanların zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Lifli bir besin olması tokluk süresini uzatarak da ayrıca bu sürece destek sağlar.

Kabızlığa karşı etkili

Lifli yapısıyla ve de içeriğindeki fermente bakterilerle bağırsak sağlığını koruyan bir besindir. Bağırsak oluşumunun sağlığı bağırsak hareketlerinin düzenli olması açısından gereklidir. Aynı zamanda yüksek lifli sebze ve meyvelerden yapılan turşular dolayısıyla dışkı hacmini artırarak, metabolik artıkların vücuttan daha rahat atılmasını sağlayıp kabızlığa iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin