Evliliklerde Özel Günler ve Evliliklerde 3. Kişi

0
152
Evliliklerde Özel Günler

Evliliklerde Özel Günler

Evliliklerde Özel Günler   Evliliklerde özel günler genelde evliliklerde en çok önem verilen ve bir yandan da en çok sorun olan zamanlar özel günlerdir. Evlilik yıl dönümü, doğum günleri gibi günler eşler arasında genellikle bir taraf tarafından unutulmakta veya diğer taraf kadar önemsenmemektedir. Unutan veya önemsemeyen taraf ara ara değişebilmekle birlikte genellikle erkekler olmaktadır. Kadınlar böyle durumlarda önemsenmediklerini ya da yeterince sevilmediklerini düşünebilmektedirler. Bu durumda ilişkilerde büyük sorunlara neden olabilmektedir. İlişkilerde özel günlerin ilişkilerin gidişatında kişilerin tahmin ettiğinden çok daha fazla etkisi bulunmaktadır. Birlikte geçirilen vaktin kalitesini de artıran özel günler ilişkiyi daha kuvvetli hale getirebilmekte ya da tamamen ilişkiyi bitirme noktasına getirebilmektedir.

Karşı tarafın kendisi kadar ortak günleri önemsememesi ve bu günleri takip etmemesi ilişki ile ilgili insanları olumsuz düşüncelere itebilir. Özellikle etrafındaki diğer çiftlerle karşılaştırdığında aynı ilgi ve alakayı kendi ilişkisinde görememesi insanları kendi ilişkilerinde bir takım sorunlar olduğuna ikna etmektedir. Bütün bu olasılıklar göz önünde bulundurulduğunda ilişkilerde özel günlerin önemi anlaşılmalıdır. Özellikle partnerleri bu günleri önemseyen kişilerin ilişkilerinin kaliteleri açısından bu günlere ehemmiyet vermeleri ve özel günleri titizlikle takip etmeleri gerekmektedir.

Evliliklerde özel günler bazen çokta dikkate alınmadığı ilişkilerde vardır. Bu ilişkilerde genellikle iki taraf için de bu bir sorun teşkil etmemektedir. Bu tarz ilişkilerde özel günlerin tarih olarak sıkı takip edilmesi sorun olamamakta çiftler bunu sorun olarak ilişkilerine yansıtmamaktadırlar. Bazı çiftlerde ilişki sorunlarını en yakınları ile paylaşmaktadırlar.

Evliliklerde 3. Kişi

Romantik ilişkilerde ve evliliklerde zaman zaman çiftler bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda en sık başvurulan yöntem çiftlerin sorunlarını kendi çevrelerindeki kişilerle paylaşarak çözüm aramalarıdır. Fakat bu yöntem sorunları çözmekten ziyade ilişkilerde 3. kişi sorununu ortaya çıkarmaktadır. İlişkiye dışarıdan dahil olan 3. kişiler farkında olmadan ilişkinin yapısına müdahale etmekte ve gidişatını etkileyebilmektedir. Sorunun asıl nedenini tam olarak anlamayıp günlük tavsiyelerle insanlara destek olmaya çalışılması ilişkiyi olumsuz etkilemektedir. Kişiler bilerek veya bilmeyerek çoğu zaman söyledikleri ve yaptıklarıyla çiftlerin ilişkilerdeki durumunu etkilemektedirler. Bu etki genellikle olumsuz olarak ilişkiye yansımaktadır.

Evliliklerde 3. kişi sorunu evliliklerde genelde aileden kaynaklanmaktadır. Ailelerin evliliklere çok fazla müdahale olması kişilerin kendi sorunlarını kendi çözmelerini engellemektedir. Ayrıca bu durum yeni yeni sorunlara da neden olmaktadır. Mevcut sorunlarına kalıcı çözüm getiremeyen çiftler ailelerin olaylara karışması ile bir de 3. kişi sorunu ile başa çıkmaya çalışmakta ve bu durum büyük bir yıpranmaya yol açmaktadır. Bu durum da evliliklerin boşanma ile sonlanmasına neden olabilmektedir.
Evlilik öncesi ilişkilerde ise 3. kişi sorunu genelde aileden değil arkadaşlardan kaynaklanmaktadır. Çiftlerin arkadaşlarının en küçük bir sorunda ortamı ılımanlaştırmaktan ziyade daha keskin tavırlarla tavsiye vermesi kişileri etkilemekte ve ilişkinin bitmesine neden olmaktadır. İlişkilerde 3. kişi genelde karşımıza sorun olarak çıkmaktadır. Fakat tersi durumlarında olduğu örnekler mevcuttur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin