Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları ve Püf Noktaları

0
143
Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları

Evlilikte mutlu olmanın sırları, Ülkemizde son yıllarda evlilik kurumuna, eskiye göre daha çok güvensizlik gözlenmekte. Evlilik terapistlerine göre bu durumun sebebi, Türk insanının bazı değerlerden ödün vermesi ve ‘Bir yastıkta kocamak’ prensibinden uzaklaşmaları. Evlilikte mutlu olmanın sırları haberimizin devamında…

Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları Nelerdir?

Son zamanlarda psikoterapistlere başvuran çiftler, yaşadıkları ilişki çatışmalarını ve evliliği sürdürmekle ilgili yaşadıkları zorlukları dile getiriyorlar. Yaşanan çatışmaların temelinde, bir yastıkta kocamaktan vazgeçmenin, kadın ve erkeğin rollerinin değişmesinin büyük bir rolü var. Çiftlerin önce yastıklarını, daha sonra yataklarını ve hatta odalarını bile ayırdıkları bir süreç yaşanıyor. Bunun sonucu olarak da evlilik kurumuna ağır bir darbe vuruluyor.

Evliliğin Ciddiyetinde Olmayan Çiftler

Evlilik, birlikte mutlu olacağınızı düşündüğünüz kişiyle yeni bir hayata adım atmaktır. Romantik ve heyecan verici bir nişanlılık veya flört döneminde evliliğe hazırlanan çiftler, iki gönül bir olunca samanlığın seyran olacağını düşünüyor ve evliliklerinde hiçbir sorun olmayacağına inanıyorlar. Ancak son zamanlarda yapılan istatistiklerin ortaya koyduğu boşanma sayılarındaki çarpıcı artış, aslında samanlığın seyran olmadığını gösteriyor. Değişmeyen tek şey, aslında değişimdir. Bundan dolayı evliliklerde de değişim kaçınılmaz bir durumdur. Zaman içinde kadın ya da erkek bir dizi değişimden geçiyor. Her ikisin de istekleri, ihtiyaçları ve beklentileri değişiyor. Bu değişim, eşler tarafından anlayışla karşılanıp kabul edilmezse, aralarındaki iletişim bozuluyor. Sonuç olarak da çatışmalar, kavgalar ve hatta aldatmalar yaşanıyor.

Mutlu bir evliliğin temeli, sağlam bir iletişimle atılır. Eski dönemlerde evlenen çiftler için, yataklarda tek ve uzun bir yastık bulundurma geleneği vardı. ‘Bir yastık’ deyimi de işte bundan geliyordu. Eşlerin birbirini anladığı ve dinlediği bir iletişimleri varsa, birlikte aynı saatte yatağa girebiliyorlarsa, birlikte duş alıyorlarsa, gönül teması ve ten teması kurabiliyorlarsa, evlilikleri de sağlam bir temel üzerine kurulmuştur. Böylece, yaşadıkları sorunları ve diğer çatışmaları etkili bir biçimde çözebilirler. Tersi olursa, ufak bir tartışmada yastığını, yatağını ve hatta odasını ayıran çiftler için boşanma ihtimali artmaya devam eder.

Evlilikte mutluluk için yapılması gerekenler

Evliliğin sağlıklı olarak yürütülmesi ve çiftin hem mutlu hem de uyumlu bir şekilde yaşamaları için, şu hususlara dikkat edilmesi gerekir;

Sevginizi gösterin: Eşinize onu sevdiğinizi davranışlarınızla ve sözlerinizle ifade etmekten vazgeçmeyin. Sevmek ve sevildiğini bilmek, öncelikli olarak bir ihtiyaçtır. Evliliklerde yapılan en büyük kusur, bir süre sonra eşlerin birbirine sevgilerini göstermemeye başlamalarıdır. Sevgi dilini kullanarak, eşinize sevdiğinizi anlatmaktan asla vazgeçmeyin.

Ona Değer verdiğinizi hissettirin: Eşinize saygı duyduğunuzu, ona değer verdiğinizi ve saygı duyduğunuzu gösterin. Ne düşündüğüne değer verin ve onu daima dinleyin, takdir edin. Eşinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın ve aşağılamayın. Onun duygularını anlamak için empati yapın. Tedirgin, üzgün ve gergin olduğunda eşinizle konuşarak neler hissettiğini anlamaya gayret edin.

Öfkenize hakim olun: Sinirlendiğinizde eşinizi incitecek herhangi bir söz sarf etmeyin ya da ona zarar verecek bir davranışta bulunmayın. Bunun için kendinizi tutun ve öfkenizi yenmeye çalışın. Şayet öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, sakinleşene kadar başka bir yere gidin.

Özür dilemeyi bilin: Yaptığınız hatayı olgunlukla kabullenin ve özür dileyin. Ancak dileğiniz özrü, aynı hatayı bir daha yapmamak için verdiğiniz bir söz olarak görün ve hatalarınızı tekrarlamamak için gayret gösterin.

Sorumlulukları paylaşın: Birlikte sürdürdüğünüz yaşamın tüm sorumluluklarını ve yapılması gereken şeyleri adil bir şekilde paylaşın. Günlük yaşamın ve evliliğin bütün yükünü eşinizin omuzlarına yüklemeyin.

Birbirinize zaman ayırın: Eşinizle zaman geçirmek için fırsatlar bulun. Birlikte daha fazla şey paylaşmaya ve ortak zevkler yaratmaya çalışın. İleride hatırlamaktan mutluluk duyacağınız güzel anılar yaşayın. Birlikte yapmaktan hoşlanacağınız hobi ya da spor faaliyetleri bulun.

Cinsellikte uyum yaşayın: Mutlu bir evlilik adına gerekli olan duygusal birlikteliğin yanı sıra, sağlıklı ve düzenli bir cinsel birlikteliğin de olması gerekmektedir. Eşinizle erotizm ve romantizmin uyumunu yaşadığınız bir cinsel yaşamınızın olmasına özen gösterin.

Evlilik terapistine gidin: Evlilik terapisi, yalnızca çatışmalı çiftler için bulunan bir yöntem değil. Hem ilişkisel hem de cinsel çatışmaların çözümünde veya zenginleşmesinde önemli bir katkı sağlayabilir. Bundan dolayı, uzman bir evlilik terapistinden destek almayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin