Eyeliner Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
205
Eyeliner Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadını çekici gösteren en önemli ögelerden biri eyelinerdır. Eyeliner sürmek biraz beceri ister. Fakat tekniğini öğrendikten sonra her kadın kendi kendine eyeliner çekebilir. Kadınların çoğu “benim sürdüğüm eyeliner düzgün olmuyor, kuyruklar eşit olmuyor, bir ucu yukarıda bir ucu aşağıda oluyor” diyerek, eyeliner kullanmaktan vazgeçiyor. Bu yazımızda sizlere eyeliner kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler, maddeler halinde sıraladık…

Eyeliner Nasıl Kullanılır, Eyeliner Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eyelinerların pek çok çeşitleri vardır. Kalem şeklinde olanlar, bir tüp içerinde likit halde bulunan ve fırça ile sürülen eyelinerlar ve jel eyelinerlar, diplinerlar gibi… Kullanması en zor olanlar likit eyelinerlardır. Uzmanlık gerektirir. Kalem eyeliner ise kolay uygulanır fakat uzun süre dayanmazlar. Bunları muhafaza etmek için dik tutmak gereklidir. Jel eyeliner ise sürülmesi kolay ve daha uzun süre kurumadan dayanabilirler. Bu özelliklerinden dolayı jel eyelinerı pek çok kadın tercih ediyor. Eyeliner nasıl kullanılır? Şimdi bunu öğrenelim…

Eyeliner kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Eyeliner çekmeye gözün orta kısmından kirpik dibine kadar çok küçük bir çizgi yaparak başlayın ve önce  göz pınarına doğru sürün. Daha sonrada yine ortadaki çizgiden dışa doğru sürmeye devam edin.
  • Eyeliner çekerken özellikle yeni başlayanlar, tek bir çizgi halinde bir defada çekmek yerine, küçük küçük noktalar yaparak, bunları birleştirmeyi denemelidir. Bu yöntem daha pratik ve kullanışlıdır ve sizi zamanla tek bir çizgi halinde eyeliner çekmeye de alıştıracaktır.
  • Dışa bakan kirpik dibinin bittiği noktadan yukarı ve dışa doğru hareketler ile eyeliner kuyruğunu yapın.
  • Jel eyeliner sürmek için fırçanızın kaliteli ve düzgün olması çok önemlidir. Tercihinizi kesik uçlu ve sert olan fırçalardan yana kullanın.
  • Eyeliner sürme işlemi bittikten sonra fırçanızı sabunlu ılık suyla mutlaka temizleyin. Temizlenmemiş bir fırça ile ikinci kez eyeliner çekmek fırça kuruduğu için zor olacaktır.
  • Eyeliner sürerken hata yaptınız, eliniz titredi veya bir bölümünü yamuk sürdünüz. Bu durumda tüm eyelinerı gözünüzden çıkarmaya gerek yoktur. Temiz bir fırça ve kapatıcı bir göz bazı yardımıyla hatalı bölümü düzeltmeyi deneyin. Bu da olmuyorsa; bir kulak çubuğuna az miktarda göz makyajı temizleyicisi döküp, sadece hatalı bölgeyi silin. Bu bölümü kurulayıp, yeniden göz farı bazı uygulayıp, eyeliner çekmeye devam edebilirsiniz.
  • Eyeliner çekerken göz pınarının üzerinin daha ince olmasına, çizginin dışa doğru kalınlaşmasına dikkat edin.
  • Eyeliner çekmeye başlamadan önce göz kapağınıza ve özellikle de kirpik diplerinize mutlaka göz farı bazı uygulayın. Baz, eyelinerın sürülürken dağılmasını önler ve hataların daha kolay düzeltilmesini sağlar.
  • Eyeliner sürme işlemi bittiğinde gözünüzdeki boya kurumadan gözünüzü açmayın. Yoksa emekleriniz ziyan olur ve eyeliner çizginiz bozulur. Yine eyelinerınız kurumadan rimel sürme işlemine de geçmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin