Eyeliner Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
175
Eyeliner Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eyeliner Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Bir makyajın en önemli ve tamamlayıcı noktası tabii ki gözlerdir. Gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkartırken en büyük yardımcınız ise eyeliner olacak. Eyeliner kullanmak veya sürmeyi becerememek, ne yazık ki pek çok kadının ortak noktası. “Eyeliner sürerken zorlanıyorum, o kadar uğraşmama rağmen istediğim sonucu alamıyorum” diye yakınıyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Eyeliner Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak yapmanız gereken şey, hangi eyelinerı daha rahat kullanabileceğinizi keşfetmektir. Bu sorunun cevabı için öncelikle eyeliner çeşitlerine göz atalım;

Likit eyeliner: En güç sürülen eyeliner çeşidi olarak karşımıza çıkar. Fırçası çok ince olur ve kullanmak için de biraz ustalık ister.

Dipliner: Likit eyeliner ile benzerlikleri vardır. Ondan ayrı olan tel şey fırçasıdır. Dipliner fırçası biraz daha kalın ve kalem ucuna benzer olduğu için daha rahat kullanılabilir.

Cake eyeliner: Sıkıştırılmış pudraya benzeyen bir yapısı vardır. Cake eyelineri sadece nemli bir fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz. Likit eyelinera göre daha rahat kullanabilirsiniz.

Kalem Eyeliner: Kullanımı en basit olan, genellikle acemilik zamanlarında kullanılan ve kontrolü kolay olan eyeliner çeşididir. Eyeliner sürmeye yeni başladıysanız tercih edebilirsiniz.

Krem veya Jel eyeliner: Bu tür eyeliner, fırça ile kullanılmasından dolayı likit eyelinera nazaran daha kolay sürülmektedir.

Eyeliner Sürme Şekilleri

Her bayanın kendine uygun bir göz şekli bulunmaktadır. Eyeliner sürerken de göz yapınıza uygun olarak hareket etmelisiniz.

Birbirinden uzak gözler için eyeliner kullanımı: Üst göz kapağınıza kuyruksuz olarak eyeliner çekmelisiniz.Uç kısımlara uyguladığınız eyeliner ise daha kalın olmalıdır. Alt kısımlar için eyeliner sürmenize gerek yok.

Birbirine yakın gözler için eyeliner kullanımı: Orta kısımdan başlayarak uçlara doğru sürmelisiniz. Alt kısmı ise, orta kısma gelmeden bitirmeniz gerekir. Çok hafif kuyruk uygulayabilirsiniz. Bu sayede birbirine yakın olan gözlerinizi hafifçe uzaklaştırmış olursunuz.

Yuvarlak gözler için eyeliner kullanımı: Yuvarlak gözlerin daha fazla yuvarlak görünmemesi için uç kısma kuyruk yapmanız gerekir. Bu sayede göz şekliniz dengelenir ve çok yuvarlak görünmesi engellenir. Gözünüzün iç kısmı ise eyeliner ortaya ulaşmadan bitirilmelidir.

Çekik gözler için eyeliner kullanımı: Bu tür gözler dışarıya doğru uzun olduğu için, kuyruklu eyeliner kullanılmamalıdır. Aksi halde gözler yanlara doğru çok fazla çekik görülür. Yapılması gereken tek şey, üst göz kapağına eyeliner çekmek ve bırakmak. Gözlerin alt kısmı içinse, eyelinerı orta kısma kadar sürmelisiniz.

Düşük gözler için eyeliner kullanımı: Düşük gözler için de kuyruklu eyeliner kullanılması gerekir. Gözler aşağıya doğru olduğu için, hafifçe yukarıya kaldırmak gayet hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Eyeliner, üst göz kapağında ortaya kadar uygulanmalıdır. Alt göz kapağı için eyeliner sürmeye gerek duyulmaz.

Eyeliner Nasıl Sürülmeli?

  • Bir fırça yardımıyla bazınızı göz kapaklarınıza uygulayın. Göz kapaklarına baz sürmek, şayet göz kapaklarınız yağlıysa, bunu emecektir. Ayrıca göz altı makyajı bu şekilde daha kalıcı olacaktır.
  • İşaret ve orta parmağınız yardımıyla göz kapaklarınızı sabitleyin, bu sayede daha pürüzsüz bir uygulama olacaktır.
  • Likit eyeliner sürmekte zorluk yaşıyorsanız, ilk olarak kalem formlu bir eyeliner tercih edin.
  • Kusursuz bir eyeliner çizgisi oluşturmanın en önemli noktalarından biri de, eyeliner sürmeye gözün bitiş kısmından başlamaktır. Şayet göz kapağının başlangıç yerinden eyeliner sürmeye başlarsanız, incelik ve kalınlık ölçüsünü kontrol edemezseniz.
  • Eyeliner sürdükten sonra rimel kullanın.
  • Eyelinerın dağılmaması için, sürdükten sonra gözünüzü kapatın ve 20-25 saniye kadar eyelinerın kurumasını bekleyin. Eyelinerın göz kapağınıza bulaşmaması için kurumasını beklemeniz gerekir.

Eyeliner sürerken dikkat edilmesi gerekenler konusuyla ilgili paylaştığımız kısa videoyu izleyerek, daha net bir fikir edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin