Gebelik Muayene Yöntemleri Nelerdir, Gebelik Muayenesi Niçin Yapılır?

0
583
Gebelik Muayene Yöntemleri

Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan anne adaylarının, gebelik döneminde kendilerini nelerin beklediğini, hangi aralıklarla doktora ve aile sağlığı merkezlerine gidip muayene olmaları gerektiğini ve bu muayenelerin nasıl yapıldığını bilmeleri gerekir. Gebelik muayene yöntemleri nelerdir ve gebelik muayenesi nasıl yapılır, öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin…

Gebelik şüpheniz varsa ya da gebe olduğunuzu öğrenir öğrenmez, hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Normal bir gebelikte muayene ayda bir kez yapılır. Doktorunuz gerekli olduğunu düşündüğü durumlarda sizi daha sık muayene için çağırabilir. Ayrıca bağlı olduğunuz aile sağlığı merkezine de başvurarak hamile olduğunuzu bildirmelisiniz. Bu merkezlerde gebeliğinizin seyri takip edilecek ve gebelik boyunca yaptırmanız gereken aşılar için bir takvim hazırlanıp uygulanacaktır.

Gebelik muayene yöntemleri nelerdir?

Vaginal muayene: Vaginal muayene, doktor veya ebe tarafından yapılan bir gebelik muayenesi yöntemidir. Vaginal muayeneye tuşe adı verilir. Öncelikle gebe muayene masasına yatırılır ve steril şartlarda muayenesi yapılır. Hekim veya ebe eline steril eldiven giyer. İki parmağı ile vagina içerisinde yavaş hareketlerle palpasyon yöntemiyle muayene eder. Buradaki amaç rahimin şekli, büyüklüğü, dokusundaki kıvam değişiklikleri, adat gecikmesine uygun olarak büyüyüp büyümediğini, genital organlarda ve civarında anormal bir durum olup olmadığını saptamaktır. Pelvisin iç konfigürasyonu hakkında fikir verir. Vaginal muayene, gebelik boyunca bir anormallik olmadığı durumlarda, genellikle doğum öncesinde birkaç kez yapılır. Doğumun seyrinin izlenmesi, rahim ağzının ne kadar açıldığının anlaşılmasını sağlar.

Gözle muayene: Gebelik muayenesi, gözle muayene şeklinde de yapılır. Aslında her kontrole gittiğinizde, farkında olmadan bile gözle muayene olmuş olursunuz. Gözle muayene,  ayakta veya yatar şekilde yapılabilir. Karına yandan bakıldığında sivri karın, sarkık karın gibi durumlar değerlendirilir. Bebeğin başı ile pelvis arasında doğuma engel olabilecek bir uyumsuzluk olup olmadığı araştırılır. Örneğin; öne doğru büyümüş çok sivri bir karın, ilk gebeliklerde dar bir pelvisi düşündürür.

Elle muayene (palpasyon): Hamilelik boyunca, gebelik ayının belirlenmesini sağlar. Gebeliğin son ayında yapılan elle muayeneler ise, bebeğin uterus içindeki pozisyonunu belirlemeyi sağlar ve pelvis muayeneleri yapılır.

Oskültasyon: Anne adayının karnı üzerinden fetal steteskop ya da ultrasonla bebeğin kalp sesleri dinlenir. Bebeğin kalp sesleri en rahat olarak 10-12 haftalık gebeliklerde dinlenir. Ultrasonla daha erken kalp sesleri duyulabilir. Çocuğun kalp sesinin normal sınırları dakikada 120-140 arasıdır. Her kontrole gidişte, bebek kalp sesleri dinlenmelidir.

Ultrason (dopler): Gebelik takibinin başladığı andan, gebeliğin bitimine kadar ultrasonla gözlem yapılır. Ultrasonu sadece hekim yapar. Bebeğin rahim içindeki durumu, bebeğin gelişmesi, bebeğin cinsiyeti ve gebeliğin seyri hakkında her türlü bilgiyi verir.

Gebelik muayenesi hangi amaçlarla yapılır?

  • Rahmin gebelik ayına uygun olarak büyüyüp büyümediği,
  • Rahim ağzında yetersizlik olup olmadığı,
  • Doğumun miadında olup olmayacağının belirlenmesi,
  • Anne ve bebekteki gelişmelerin izlenmesi
  • Bebeğin geliş şeklinin belirlenmesi,
  • Pelvisin doğum için uygun olup olmadığının anlaşılması,
  • Doğumun normal yolla mı yoksa sezeryanla mı olacağına karar verilmesi,
  • Bebeğin hayati fonksiyonlarının takip edilmesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin