Gebelikte Nasıl Beslenilmeli ve Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

0
151
Gebelikte Doğru Beslenme

Gebelikte nasıl beslenilmeli, Kadınlar için duygusal açıdan özel bir süreçtir hamilelik dönemi.. Bu sürecin içinde anne adayları, gebelik dönemi başlamadan önceki normal yaşam standartlarını bir kenara bırakarak daha çok dikkat isteyen bir yaşam sürmelidir. Çünkü hamile bireylerin yapacakları yorucu fiziksel hareketler ve beslenme yöntemleri gibi bazı etkenler, anne karnında gelişimini tamamlayacak olan bebeğin sağlığında önemli rol oynamaktadır.

Gebelikte nasıl beslenilmeli, gebelik döneminde beslenme nasıl olmalı?

Beslenme alışkanlıklarının hamilelik dönemine uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Anne adayının gebelik başlamadan önceki fiziksel durumunu gebeliğe uygun hale getirerek, besin depolamasının yeterli halde olması bebeğin anne karnında doğru besinleri seçebilmesini sağlayacaktır. Bebekler gelişimini gösterirken, annenin besin yedeklerinden ve gebelik süreci boyunca tükettiği gıdalardan beslenmektedir. Bebek fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olacaksa, annenin bu gelişim doğrultusunda doğru besinleri seçerek hem kendisini hem de bebeği beslenmesi önemlidir. Uygun bir beslenme modeli seçilmediğinde ya da eksik beslenildiğinde, bebek sadece besin deposunda bulunanlardan beslenecektir. Depolanan besinlerin bitmesiyle beraber bebeğin beslenme alışkanlığı zarar görür ve bebek gelişimini bitiremeden sağlıksız bir şekilde doğabilir. Hamilelikte doğru beslenme için anne adayları, bu muhtemel riskleri göz önüne alarak beslenme metotlarını belirlemelidir.

Hamilelikte Hangi Besin Öğeleri ve Vitaminler Tüketilmelidir?

Hamilelik döneminde vücudun ihtiyacı olan vitaminler, gebe kalınmadan önceki vücut ihtiyacına göre daha yoğun
ir şekilde alınmadır. Ön plana çıkan besin öğelerini ve vitaminleri inceleyelim:

Kalsiyum: Bebeğin diş ve kemik gelişimlerinin sağlanmasında kalsiyum önemli bir rol oynamaktadır. Gebelik sürecinde almanız gereken kalsiyum miktarı, gebelik öncesi döneme göre yaklaşık 2 katı daha fazla olmalıdır. Kalsiyum barındıran besinler arasında; peynir, yoğurt, süt ve yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır. Süt ürünlerini tüketirken, bu ürünlerin yağı alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte yaşanabilecek hastalıklara karşı da kalsiyum önem kazanmaktadır.

Protein: Gebelik sürecinde ihtiyacı hissedilen bir gereksinim olan protein; kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri, balık, yumurta gibi besinlerde bulunmaktadır. Ayrıca fasulye ve barbunya gibi kuru baklagillerden de protein ihtiyacı karşılanabilmektedir. Et tüketiminde et ürününün yağ barındırmaması önemlidir.

Folik Asit: B grubu içinde yer alan vitaminlerden biri olan folik asit, gebelik döneminde mutlaka alınması gereken besin öğeleri arasında yer almaktadır. Folik asit yeterli olarak alınmadığı zaman bebeğin ölü doğması gibi bir sonuçla karşılaşılabilmektedir. Normal bir bireyin 200 mg. değerinde olan folik asit ihtiyacı, gebelik döneminde 800 mg. değerine kadar çıkabilmektedir. Taneli tahıllar, enginar, kavun, yumurta, süt, yoğurt, kırmızı et gibi besin ürünleri folik asit bakımından zengindir.

Ek Olarak Tüketilmesi Gereken Besinler

Anne adayları lifli yiyecekleri tüketerek, kabızlığın ve bağırsak sorunların önüne geçebilmektedir. Kepekli ekmek, kayısı, kuruyemiş, pırasa gibi yiyecekler lifli gıdalar arasında yer almaktadır. C vitamini içeren portakal, taze soğan, maydanoz gibi gıdaların tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca anne adayları tarafından çay tüketimine dikkat edilmelidir. Meyve çayları tercih edilebilir. Siyah çay kansızlık sorununa sebebiyet verebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin