Gebelikte Sigara ve Alkol Kullanmanın Zararları

0
149
Gebelikte Sigara Kullanmanın Zararları

Gebelikte sigara ve alkol kullanmanın zararları nelerdir sizler için paylaştık…

Anne adayları için gebelikle ilgili şüpheli bir durum oluşursa, ilk andan itibaren alkol ve sigarayı bırakmaları önerilir. Doğacak bebeğinizin sağlıklı bir kişi olarak yaşamını sürdürebilmesi adına bu iki düşmandan mutlaka uzak durun.

Sigara tiryakiliği bulunan hamile kadınların, gebelik süresince sigara içmeleri, prematüre bebek doğumlarına neden olmaktadır. İstatistiklere göre, sigara içen gebe kadınlarda, prematüre yani miadından önce doğan bebek oranı, içmeyen kadınlara göre iki kat daha fazladır. Sigara tiryakisi kadınların bebekleri miadında doğsa bile, bebeklerin kilosu normal doğum ağırlığından 200 gram eksik olmaktadır.

Gebelikte Sigara Kullanımı

Hamilelik döneminde sigara içmek, sadece erken doğuma veya düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olmaz. Yeni yapılan araştırmalara göre, gebelik boyunca sigara tüketimi, fetüste yani anne karnındaki bebekte daha ciddi zararlara da neden olabiliyor. Sigaraya bağlı olarak, abortus adı verilen yani  gebeliğin sonlanması durumu da ortaya çıkabiliyor. Bebekte kalp anomalileri, zeka seviyeleri ile ilgili anomalilerde görülebiliyor.
Sigara dumanında bulunan nikotin ve diğer zararlı zehirler, anne ve bebeğin kanında bulunan ve hemoglobin denilen maddenin taşıdığı oksijenin dokulara bağlanma seviyesini düşürüyor. Ayrıca  anne karnındaki bebeğin oksijen seviyesinin düşmesine ya da oksijensiz kalmasına neden olabiliyor. Sigara içerken ince bağırsaklarda bulunan ve besinlerin emilip kana karışmasını sağlayan villuslarda ki kan dolaşımının birden azaldığı saptanmıştır. Bu durum, sigara içildikten sonra 15 dakika boyunca da devam etmektedir. Bunların dışında, sigara tüketimi anne adayının iştahsızlığına neden olduğu için, bebeğin ihtiyacı olan besinlerin sağlanması engelleniyor ve fetüste beslenme bozukluğuna bağlı olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Sigarada bulunan karbonmonoksit gazı fetüs dokularında hipoksiye (oksijensiz kalma) neden olur. Sigarada bulunan siyanür grubu zehirler ise anne ve bebekte hipotansiyona neden olur. Nikotine bağlı olarak kardiyovasküler sistemde kalp ve damarları etkileyerek vazokontriksiyon yani damarların büzülüp daralmasına ve plesanta perfüzyonuna yani plesanta dokularının beslenememesine neden olur. Karbonhidrat metabolizmasını olumsuz etkiler ve hiperglisemi yani kan şekeri yükselmesi meydana gelir. Sigara kullanımının, yağ metabolizması üzerindeki olumsuz etkisi ise, bebek için zararlı serbest yağ asitlerinin meydana gelmesidir. Sigara, anne ve bebek koagülasyon (kanın pıhtılaşma faktörleri) faktörlerini de kötü etkiler.

Sigara kullanımına bağlı olarak oluşan solunum sistemi hastalıkları da, doğum sırasında anestezi verilmesi gerektiğinde, anestezi sıkıntıları ve problemleri doğurabilmektedir. Bu nedenle gebelikte sigara kullanımı çok tehlikelidir. Anne adayları bu konuda bilinçli davranmalı, kendilerinin ve bebeklerinin sağlığını ihmal etmemelidirler.

Gebelikte Alkol Kullanımı

Gebelik boyunca aşırı alkol alan annelerin bebeklerinde fetal alkol sendromu meydana gelir. Annenin aldığı alkol, direk olarak bebeğe ve karaciğerine geçer. Bebek karaciğerinde alkolü parçalayan ferment ise yoktur. Fetal alkol sendromu, bebekte dar alın, çökmüş burun kökü ve küçük kalkık bir burun yapısı, küçük ağız, küçük kulak, geri kaçan çene, kısa boy, küçük kafa, düşük doğum ağırlığı ve çeşitli psikomotor bozukluklara neden olur. Alkol kullanan hamilelerin çocuklarında I.Q ortalaması ise genellikle 70 civarında olur. Gebelikte alkol kullanımı için kritik sınır, günde 28 gramdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin