Gençliğin Sırrı Kulaklarınızın Arkasında Gizli – Fibroblastik Yöntem

0
114
fibroblastik yöntem

Gençliğin sırrı kulaklarınızın arkasında gizli..  Fibroblastik Yöntem Nedir ? Fibroblastik Nasıl Yapılır ? Fibroblastik Tedavisi ?

İnsanlar bugün çoğalmak istemiyor, yaş arttıkça herkes genç ve güzel görünmek istiyor. Sağlıklı beslenme, özellikle düzgün yaşam tarzı bizi amacımıza doğru yaklaştıracaktır. Estetik cerrahlar ise daha farklı yöntemler sunuyorlar. Bugün tıp dünyasında yaşanan yenilikler ve gelişmeler yıllara meydan okumamıza olanak sağlıyor. Artık insanların yaşını dış görünüşüyle belirlemek oldukça zor olmaktadır.

Fibroblastik-Yontem

Sizlere genç kalmanın sırrını sunuyoruz, kulak arkasından alınan bir parça hücre dokusunun laboratuvar ortamında çoğaltılması ile elde edilecek olan fibroblastik yöntem sayesinde 10 yaş gençleşmek mümkün. Son yıllarda uygulanmaya başlanan fibroblastik enjeksiyonlar cildin genç ve sağlıklı hücrelerini kişiye geri kazandırarak yeni kolajen sentezini gerçekleştiren tedavi yöntemidir.

Türk dermatolog Eylem Acar konuyla ilgili röportaj verdi. Dermatoloğumuz Eylem Acar’ın röportajından satırbaşları:

– Fibroblastik tedavisi nedir?

– Son zamanlarda, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, estetik cerrahlar fibroblastik enjeksiyon yöntemini tercih ediyor. Fibroblastik Yöntem kulak arkasından alınan bir parça dokunun laboratuvar ortamında çoğaltılması ile elde edilen yöntemdir. Çoğaltılan dokular deriye enjeksiyon yöntemi ile tekrar enjekte edilir. Bu hücreler kolajenleri sentezleyerek, cildin yeniden taze görünmesini sağlar.

– Bu yöntem cildi nasıl tazeler?

– Yaşlanan deri hem kolajen, hem de sıvı ve hücrelerini kaybetmektedir. Hücre kaybından dolayı, cildin sıvı tutma yeteneği de (nem kapasitesi) düşer. Sıvı azaldığı için cildin parıltısı da yavaş yavaş yok olur ve o, sarkmaya başlar. Örneğin, çocuk cildinin su tutma kabiliyeti oldukça yüksektir, fibroblastla kolajenler yeniden canlanır. Bu da cildin kaybolmuş parıltısını tekrar kazanmasını sağlar.

– Bu, kök hücre yöntemi midir?

– Fibroblastlar bir tür kök hücredir. Fakat fibroblastlar cildimizin yetişmiş (genç) kök hücre yapılarıdır. Vücuttaki bütün yapı taşları başlangıçta fibroblastik olur. Somatik hücre yapısı olduğu için bunun uygulanması bir tür kök hücre yöntemi ile benzerdir.

– Fibroblastik nedir?

– Fibroblastlar organizmanın bütünleştirici doku hücreleridir. Yassı, uzun ya da oval şekilde olurlar. Bütünleştirci dokunun ana maddesi olan ve yaraların iyileşmesi işlevini yerine getiren kolajenler protein üretiminden de sorumlu olan hücrelerdir.

– Hangi bölgelere uygulanabilir?

– Bu yöntemle yüzdeki kırışıklık veya çatlakları gidermek, dudakları dolgunlaştırmak, sivilce izlerini, hatta uzun süreli deri yaralarını tedavi etmek mümkündür. Bu uygulamalarda kişinin kendine ait canlı alt deri hücreleri, yani fibroblastlar dolgu maddesi olarak kullanılır. Bu yöntem daha çok göz çevresindeki kırışıklıklar ve dudak kenarlarında kullanılır. Ayrıca, kelliğin tedavisinde de kullanılıyor.

– Kimlere uygulanabilir?

– Bu yöntemi herkese kolayca uygulamak mümkündür. Özellikle, 25-60 yaş arasındaki cilt operasyonlarına daha çabuk tepki verir.

– Hatta diyabet hastalarında da kullanılabilir mi?

– Evet. Bu yöntem diyabetik yaraların iyileşmesinde de tedavi etkisi ile tanınır.

– Biyopsi nasıl yapılır?

– Bu yöntemin uygulamasında hastanın kulağınızın arkasından 2 mm çapında doku örneği “biyopsi” alınmaktadır. Alınan biyopsi ile modern laboratuvar teknolojileri sayesinde fibroblastik hücreler çıkarılır. 4 haftadan sonra fibroblastik hücreler biyopsi için hazır hale getirilir. Uygulama 3 seans uygulanır ve her seansta hastanın derisine birçok fibroblastik hücresi enjekte edilmektedir. Bu yolla cilde enjekte edilen genç ve yeni fibroblastik hücreler aynı bölgede faaliyete geçerek kolajen ve elastin üretir. Ciltte güçlü faaliyet gösterir onu gençleştirir.

– Diğer yöntemlerden farkı nedir?

– Diğer dolgu maddelerinden fark en önemlisi etkisinin uzun süre devam etmesidir. Dolgu maddelere göre, fibrobastlar insanın kendi hücrelerinden elde edildiği için insan bedenine yabancı başka şeyler dahil olmuyor. Böylece, doğal güzelliğinizi de ortaya çıkıyor. Aksi etkileri olmadığı için de tehlikeli değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin