Göz Tansiyonu

0
130
goztansiyonu

Göz Tansiyonu = Glokom = Karasu Hastalığı

goztansiyonuGöz Tansiyonu Tıptaki adıyla Glokom ya da halk arasında Karasu hastalığı gibi isimlerle anılan bu göz hastalığı, genellikle pek belirti vermeden ilerleyen ve fark edildiğinde ise genellikle geç kalınmış olan sinsi bir hastalıktır. Gözümüzü besleyen ve koruyan göz sıvısı, bu işlemi gerçekleştirirken düzenli olarak da göz kanalları yardımıyla dışarı atılmaktadır. Bu kanallarda herhangi bir nedenle tıkanma oluşmuşsa, gözün içindeki basınç yükselecek ve görme kaybı başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilecektir.

Gözümüzü besleyen ve koruyan göz sıvısı, bu işlemi gerçekleştirirken düzenli olarak da göz kanalları yardımıyla dışarı atılmaktadır. Bu kanallarda herhangi bir nedenle tıkanma oluşmuşsa, gözün içindeki basınç yükselecek ve görme kaybı başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilecektir. Tıptaki adıyla Glokom ya da halk arasında Göz Tansiyonu ve Karasu Hastalığı gibi isimlerle anılan bu göz hastalığı, genellikle pek belirti vermeden ilerleyen ve fark edildiğinde ise genellikle geç kalınmış olan sinsi bir hastalıktır.

Göz tansiyonu genellikle 40 yaş üzerinde görülse de, genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Ailesinde glokom olan kişilerin genetik açıdan daha riskli olduğu bilinmektedir. Ayrıca diyabet, guatr gibi hastalıklar ile miyop gibi bozukluklar ve uzun süreli kortizonlu ilaçlar kullanmak da göz tansiyonunu tetiklemektedir.

Göz tansiyonu teşhisi için periyodik olarak detaylı bir göz muayenesinden geçilmesi gereklidir. İhmal edildiğinde körlüğe kadar varabilen göz tansiyonu, teşhis konduktan sonra genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. İlerlemiş vakalarda ameliyat ya da lazer yöntemiyle göz kanallarının açılması yoluna gidilmektedir.

Yapılan araştırmalar, özellikle C vitamininin göz içindeki basıncın düşmesine büyük katkı sağladığını göstermektedir. Turunçgiller başta olmak üzere, zengin C vitamini kaynağı olan maydanoz, brokoli, çilek gibi besinlerin sofradan eksik edilmemesi uzmanlarca önerilmektedir. Ayrıca antioksidan özelliğe sahip yabani mercanköşk bitkisinden yapılan çayın da göz tansiyonunu önlemede çok faydalı olduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin