Greçka (Karabuğday) Nedir, Greçkanın Faydaları Nelerdir?

0
204
Karabuğdayın Faydaları Nelerdir

Greçka (karabuğday) ; kuzukulağıgiller familyasına ait, özellikle Rusya, Çin, Japonya ve Polonya’da üretilip, tüketilen tahıl benzeri bir bitkidir. Karabuğday bitkisin yenilebilen kısmı veya tohumlarıdır. Görüntü olarak bulguru andırır. Tat itibariyle de,  hafif bir aromaya sahip  olmasına rağmen, bulgura benzer.

Ülkemizde de son yıllarda tanınan ve tüketilmeye başlayan karabuğday, marketlerde paketlenmiş olarak satılmaktadır. Kökeni Orta Asya’ya dayanır. Karabuğday, verimli olmayan topraklarda bile kolaylıkla yetişebilen bir üründür. Hızlı büyür, hızlı gelişir. Soğuk iklim koşullarına ayak uydurabilir. Bu nedenle Çin’den Rusya’ya, oradan Avrupa’ya ve ardından Amerika’ya kadar yayılarak, üretimi yapılmaktadır.

Greçka (Karabuğday) Nedir, Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday besleyici değeri çok yüksek bir besin maddesidir. Ayrıca diyet listelerinde de önemli bir yeri vardır. 100 gram karabuğday’da 3,4 gram yağ, 1 mg sodyum, 460 mg potasyum, 72 gram karbonhidrat ve 10 gram da diyet lifi bulunmaktadır. 100 gramının kalorisi ise 343’tür. Magnezyum, B6 vitamini, E vitamini, demir, bakır, manganez ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Karabuğdayda bulunan karbonhidratlar, yavaş emilen kompleks yapıda olduğundan, karabuğday tüketildiğinde, proteinler yakılmadan, en sağlıklı şekilde vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Vejetaryenlerin çok tercih ettiği bir bitkisel proteindir.

Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Zayıflamaya yardımcı olur: Diyet listelerinin gözdesidir. İçeriğinde bulunan proteinin % 75 i kullanılır. Yağ
oranı çok düşüktür.yüksek besin değerine sahip olduğundan ve yağ miktarı çok düşük olduğundan obeziteye karşı kullanılır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde uzun süren bir tokluk hissi verir.

Kabızlığı önler: İçindeki diyet lifleri ile bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler.

Çölyak hastaları için çok kıymetli bir besindir: Karabuğday gluten içermez. Gluten buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalarının glutene karşı alerjisi vardır. Sindirim sistemleri gluteni sindiremez. Bu nedenle karabuğdayı, çölyak hastaları rahatça tüketebilir.

Kolesterolü düşürmede etkilidir: Günde 100 gram karabuğday tüketilmesi, vücuttaki kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltir. İçeriğinde bulunan choline adı verilen bileşik, karaciğer yağlanmasını önler. Karaciğerin çalışmasını düzenler ve yağlanmasını azaltır.

Kanseri önler: Hormon salgılanmasına bağlı gelişen kanser riskini, içerdiği lignan bileşiği sayesinde önler.

Diyabeti önler ve kan şekerini düzenler: İçeriğinde bulunan magnezyum ile kan şekerini düzenler ve dengede tutmaya yardım eder diyabet hastalarının özellikle tüketmesi önerilir. Ayrıca enfeksiyona karşı etkilidir. Karabuğday vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir. Aşırı terlemeye iyi gelir.

Damar zayıflığına iyi gelir: Burun kanaması gibi damar zayıflığı ile meydana gelen durumlarda kanamayı durdurucu bir etkisi vardır. Damarların güçlenmesini ve esnek bir yapı kazanmasını sağlar. İçinde bulunan demir ile kansızlığı tedavi eder. Son olarak, hipertansiyon hastalarına iyi gelir. İçinde bulunan mineraller ile tansiyonu düzenler, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin