Guatr’ın Tedavisi , Guatr’ın Teşhisi

0
94
guatrintedavisi

Guatr’ın Tedavisi , Guatr’ın Teşhisi

Guatr'ın TedavisiGuatr’ın Tedavisi hekim (endokrinolog) tarafından yapılır. Tedavi taktiği hastalığın türü ve nedenlerine göre seçilir. Muayenenin ilk aşamasında tiroit bezi elle kontrol edilir ve büyüme hızı belirlenir.

Boğaz Urunun Teşhisi

Teşhis USM (Ultrasonik muayene) ve laboratuvar analizleri aracılığıyla onaylanır. USM bezin boyutlarını, hacmini ve dokusunun yapısını belirlemek, laboratuvar muayenesi ise kanda tiroit bezi ve hipofiz hormonlarının (TSH, T3, T4, vb.) ve diğer ilgili anti cisimlerin düzeyini inceler. Analizler için kan aç karnına, sabah saat 10.00 kadar alınır. Bundan önce 20-30 dakika sakin ve rahat durumda oturmak gerekir.

Tiroit bezinde bir şişlik ya da düğüm görülür ise, doktor bu düğüm dokusunun biyopsisini (hücrelerin analizi) belirler. Bunun için ince bir iğne ile tiroit bezinin dokusunun küçük parçası alınır ve histoloji muayenesi yapılır (hücrelerin muayenesi). Bu muayenenin amaçlarından biri de tiroit bezinde kanser hücrelerinin erken tespit edilmesidir.

Boğaz Urunun Tedavisi

Hipotireoz (tiroit bezi hormonlarının eksikliği) eşliğinde boğaz uru sırasında hastaya bu hormon içeren ilaçlar (genellikle L-tiroksin) verilir. İlacın dozu uygun laboratuvar analizlerin sonucuna göre doğru seçilirse, hastanın durumu genelde kısa sürede iyileşmektedir. Tedavinin süresini hekim belirler.

Tiroit hormonlarının fazlalığı (hipertireoz) sırasında tiroit bezinin faaliyetini azaltmak için uygun ilaçlar verilir. Tireotoksikozun tedavisi için modern preparatlar çoğu zaman hatta hastalığın ağır formları sırasında başarıyla uygulanmaktadır. Hastalığın bu türünün tedavisi için radyoaktif yöntem de kullanılır – amaç ise bu yöntemin tiroit bezinde toplanarak tiroitlerin (tiroit bezi hücrelerinin) bir bölümünün yok edilmesi ve böylece tiroit hormonlarının üretiminin azalarak normal seviyeye yaklaşmasıdır.

Tiroit bezinin büyük boyutlu olması, boğaz urunun malign tümöre dönüşme tehlikesi, çevre organların kasılması, ilaçlar ile tedavi edilememesi veya gerekli etkiyi vermemesi vb. durumlarda cerrahi işlem uygulanır. Bu kararı doktor laboratuvar ve diğer muayenelerin sonuçlarına göre önermektedir. Operasyon sırasında tiroit bezinin ekser dokusu kesilerek çıkarılır ve sadece küçük bir parçası (3 ml üzerinde) saklanır.

Günümüzde ise boğaz urunun dışına çıkarılma işlemi endoskopik yöntemle yapılır – küçük kesiklerden cerrahi aletler ve özel kamera sayesinde, cerrah görüntüyü monitörde izleyerek işini kolayca halledebilmektedir. Endoskopik işlemlerden sonra cildin düzeltilmesi süresi çok kısa, izler ise çok küçük ve ince olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin