Hamilelikte Spor – Bayanların Yapabileceği Spor ve Egzersizler

0
173
Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

 Hamilelikte spor, Hamilelik, kuşkusuz olarak bir kadın için en özel dönemler arasında yer almaktadır. İçinde taşıdığı canı büyütmenin verdiği heyecan ve sorumluluk hisleri, kelimeler ile anlatılamayacak kadar derin bir anlama sahiptir. Bir kadın için yaşamı üç ana döneme ayrılır: Gebe kalınmadan önceki normal yaşam, gebelik dönemi ve doğum sonrası yaşam.

 Her dönemin özellikleri ve gereksinimleri birbirinden çok farklıdır. Gebe kalınmadan önceki dönemde beslenmeye verilen önemin derecesi, gebelik döneminde zirve yapacak kadar yüksek bir dikkat istemektedir. Aynı şekilde gebelik döneminde anne adayının fiziksel hareketleri de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Anne adayı ağır eşyalar kaldırmamalı, gereksiz işlerle uğraşarak kendisini yormamalı ve uyku düzenini tam anlamıyla oturtmalıdır. Bunların yanında hamileler için, fiziksel yorgunluğa sebebiyet vermeden yapılabilecek bazı spor hareketleri ve egzersizler de bulunmaktadır.

Hamileler Spor ve Egzersiz Yapabilir mi, Hamilelikte Spor Yapılabilir mi?

Gebelik döneminin çok hassasiyet isteyen bir dönem olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı ‘hamileler spor yapmamalı’ gibi bir algı yaratılmaktadır. Spor hareketleri sağlığımız için yapılması gereken uygulamalardır. Tempo ayarlaması yapılarak yorgunluk seviyesi düşürülebilir. Aynı durum anne adayları için de geçerlilik kazanmaktadır. Fiziksel yorgunluğun seviyesi en aza indirilerek düşük tempolarda spor yapılabilir. Gebelik döneminiz boyunca kontrole gittiğiniz doktorlardan bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzmanların çıkartacakları listelere göre spor hareketleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik döneminde sporun faydaları

  • Metabolizmaya düzenleyici etkisi bulunur.
  • Solunumu kuvvetli bir hale getirir.
  • Hamilelik süresince alınacak olan kiloların fazla olmamasını sağlar.
  • Uykunun bir düzen kazanmasına yardımcı olur.
  • Vücut duruşunu düzelterek, fiziksel görünüme katkı sağlar.
  • Vücuttaki kasları açacağı için anne adayına doğum esnasında daha rahat bir doğum yapma imkanı verir.
  • Kan dolaşımının güçlenmesine yarar sağlar.
  • Depresyondan doğacak olan endişeleri azaltır, anne adayının psikolojik olarak dengede kalmasına yardımcı olur.

Spor hareketlerinin yapılacağı ortamın koşulları ve yapısı da önemlidir. Spor yapılacak odanın iyi bir şekilde
havalandırılmış olması gerekir. Yanınızda bir tabure bulunmalıdır. Karşınızda büyük bir ayna olması faydalı olacaktır. Egzersizleri yaparken giyeceğiniz kıyafetler bedeni sıkmamalıdır. Daha çok ince pijamalar ve iç çamaşırları tercih edilebilir. Egzersiz öncesinde idrar yapılmış olmalıdır. Belirli bir düzen içinde çalışılmalıdır, bir gün spor hareketlerini yaparak diğer gün yapmamak herhangi bir yarar sağlamamaktadır. Hamilelikte spor, düzen ve ilgi isteyen bir işlemdir.

Hamilelikte Yapılabilecek Temel Egzersizler

1- Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde emekleme pozisyonunda durabilirsiniz. Pozisyon içinde sırtınızı yukarıya doğru çıkarabilir ve başınızı eğebilirsiniz. Daha sonrasında aynı pozisyonu alarak, sağ kolunuzu ve sol bacağınızı düz bir şekilde uzatarak eski pozisyonuna getirebilirsiniz. Sırasıyla kol ve bacaklar ile bu işlem yapılabilir. Yere sırt üstü uzandıktan sonra kollarınızı iki yana açarak, bir dizinizi kendinize doğru olacak şekilde çekebilirsiniz. Sonrasında diğer dizinizle aynı işlem tekrarlanabilir.

2- Ayakta dik bir pozisyon alarak, bir ayağınızı tabureye koyabilirsiniz. Diğer ayağınız için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Tabureye oturduktan sonra ayaklarınızı sırasıyla kendinize doğru çekebilirsiniz. Kollarınız daire oluşturacak biçimde hareket ettirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin