Hamilelik Döneminde Görülen Şikayetler ve Nedenleri

0
152
Hamilelikte Görülen Şikayetler

Hamilelik, anne adaylarının fizyolojisinde ve psikolojisinde bir takım değişikliklerin meydana gelmesine neden olur. Bu değişikliklere bağlı olarak da bazı güçlükler ve şikayetler ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde görülen şikayetler ve nedenleri..

Hamilelik Döneminde Hangi Şikayetler Görülür, Nedenleri Nelerdir?

Bulantı ve kusma: Özellikle hamileliğin ilk aylarında görülür. Bu durum aynı zamanda gebeliğin belirtisidir. Gebeliğin ilk 3 ayında, hatta dördüncü ayında da görülmesi normal kabul edilir. Bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmak için mideyi fazla doldurmamak, besinleri küçük porsiyonlar halinde tüketmek önerilir. Ayrıca bu şikayeti sürekli olan hamile kadınların yanlarında tuzlu kraker taşıması, sabah yataktan kalkmadan birkaç tane leblebi yemesi de sedatif bir etki yapacağı için tavsiye edilir. Gebelikte görülen bulantı ve kusmalara hiperemezis gravidarum denir. Ağır hiperemezis gravidarum durumlarında tıbbi tedavi uygundur.

Aşerme: Gebelik döneminde bazı yiyeceklere karşı dayanılmaz bir istek duyulması durumudur. Hatta bazı durumlarda kireç, toprak, kibrit, petrol ürünleri, diş macunu gibi maddelere karşı da aşerme durumu görülebilir. Bu durum psikolojik olarak yorumlanabildiği gibi, kadın vücudunun eksik maddelere karşı isteğinin bir belirtisi olarak da düşünülür. Zararlı aşermeler önlenmeli, zararsız olanlar ise karşılanmaya çalışılmalıdır.


Koku
: Hamilelik döneminde koku hissinde sapmalar olabilir. Özellikle kötü kokulara karşı olan duyarlılık artar.

Mide yanması (pyrosis) ve geğirme: Yemek aralarında ve yemek sonrasında, mide yanması ve geğirme durumları da rahatsız edici şikayetlerdendir. Bu şikayetler, gebelikteki fizyolojik değişmelere bağlı olarak, özafagus (yemek borusu) ve mide sfinkterlerinin gevşemesi nedeniyle meydana gelir.

Konstipasyon (kabızlık): Mekanik ve hormonal atoniye (gerim yitimi, kuvvet kaybı) bağlı olarak gelişen  kabızlık için, bağırsakları çalıştırmaya yönelik bir beslenme şekli uygulanmalı ve bol bol yürüyüş yapılmalıdır.

Sık sık idrara çıkma: Hamilelik döneminde uterusun (rahim) büyümesi, mesane dediğimiz idrar kesesine baskı yapar. Bu da mesanede doluluk hissi yaratır. Hamile kadınlar bu nedenle sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarlar.

Bel ve kasıklarda ağrı: Özellikle gebeliğin son aylarında görülür. Bazen bu şikayetlere kramplar da eşlik eder. Gebelik nedeni ile pelvis kemiklerinin mafsal denilen kemik yuvalarındaki bağların gevşemesi ve yumuşamasına bağlı olarak görülür.

Hemoroid: Gebelikte rektum kaslarında meydana gelen baskı nedeniyle hemoroid şikayetleri görülebilir veya var olan hemoroid şikayetleri artar. Kabızlık varsa mutlaka düzeltilmelidir. Gerekirse oturma banyoları şeklinde, lokal tedavi yapılır ve şikayetin arttığı durumlarda yatak istirahati verilir.

Akıntı ve vajinitis: Vajina salgılarında, hormonal nedenlerden dolayı artış görülür. Akıntı artar. Vajina ph ı bozulduğunda enfeksiyon meydana gelebilir. Anne adaylarının kişisel hijyen konusunda bilinçlendirilmesi gereklidir.

Uyku düzeninde bozulma: Hamilelik döneminde hormonların ve değişen vücut şeklinin etkisiyle bazı gebelerde uyuyamama, bazılarında ise fazla uyuma şikayetleri de görülebilir. Tüm bu saydıklarımız, her anne adayının yaşayabileceği durumlardır. Her ne olursa olsun, hiçbir şikayeti önemsizmiş gibi görmeyin ve mutlaka doktorunuza yaşadığınız durumu anlatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin