Hangi Balık Nasıl Pişirilir • Kızların Fendi

Hangi Balık Nasıl Pişirilir

Hangi Balık Nasıl Pişirilir

Hangi Balık Nasıl PişirilirÜç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde Hangi Balık Nasıl Pişirilir makalemizle sizlere bilgi paylaşımı yapmaya devam ediyoruz. Balık severek ve zevkle yediğimiz yiyecekler den biridir. Mevsimine göre balıkları seçerek taze taze yemek ve sofrayı malzemelerle donatmanın keyfine diyecek yoktur. Derya kuzusu balıklar ızgara, buğulama ve kızartma şeklinde pişirilmektedir.

Sağlıklı olan tabii ki buğulama ve ızgara olarak pişirmektir .Balık alırken dikkat etmek gerekir . Balığın taze olması gerekmektedir . Balık taze ise hem daha besleyici hem daha lezzetli olmaktadırlar. Pulları parlak , eti sıkı ve derisi gergin ve düzgün olan balıklar tazedirler. Karadeniz de bol olan hamsi ızgara , buğulama ve tava kızartma olarak tüketilmektedir. Küçük balıklardan olan barbunya ise tavada ve ızgarada pişirilmektedir . Levrek ve Lüfer hem ızgarada hem fırında pişirilmektedir. Balığınızı tavada kızartacaksanız yağı bir defa kullanmak sağlık açısından çok önem verilmektedir. Kısık ateşte pişirilen balıklar çok daha lezzetli olmaktadırlar. Tavada ki yağın istenilen sıcaklığa geldikten sonra balıkların atılması gerekmektedir. Balık fazla pişirildiği zaman kurur ve lezzeti azalmaktadır. Az pişirildiği zaman balık eti kırmızı çiğ kalmaktadır. Fırında pişirdiğiniz balığın içinin sulu olup dışının çıtır olmasına özen göstermelisiniz.

Balık çeşitlerini pişirmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. Damak tadında göre bunlardan birini seçebilirsiniz. Balıkları önce temizlemek ve sonra bol suda yıkamak pişirmeden önce yapılması önemli işlerdendir. Küçük balık çeşitleri tüm olarak pişirilirken , büyük balık çeşitleri dilimlenerek daha kolay ve güzel bir şekilde pişirilmektedir.

Hangi Balık Hangi Aylarda Yenilir – Nasıl Yenilmeli

Çipura Balığı – Her mevsim ( ızgarası güzel olur )
Dil Balığı – Kasım ve Şubat ayları arası ( şiş güzel olur )
Hamsi Balığı – Kasım ve Mart ayları arası ( buğulama güzel olur )
İstavrit Balığı – Ekim ve Şubat ayları arası ( tavada güzel olur )
Kalkan Balığı – Ocak ve Mart ayları arası ( tavada güzel olur )
Karagöz Balığı – Haziran ve Ekim ayları arası ( ızgarası ve buğulama güzel olur )
Kefal Balığı – Eylül ve Mayıs ayları arası ( buğulama güzel olur )
Levrek Balığı – Haziran ve Şubat ayları arası ( buğulama güzel olur )
Lüfer Balığı – Eylül ve Ocak ayları arası ( ızgarası güzel olur )
Uskumru Balığı – Kasım ve Şubat ayları arası ( ızgarası güzel olur )

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.