Hangi Bitkiler Öksürüğe İyi Gelir?

1
178
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Özellikle kış aylarında görülen bir rahatsızlık olan öksürük; boğazın gıcıklanması, boğazda yanma hissi, boğazda şişme gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Öksürük aslında zararlı bir eylem değildir. Nefes alabilmek için kullandığımız nefes yollarının açılması için öksürmek bir vücut refleksi olarak kullanılır. Sinir uçlarının beyin tarafından uyarılması sonucu içimize çektiğimiz havayı kuvvetli bir şekilde dışarı veririz. Bu işlem sayesinde boğaz yollarında bulunan zararlı maddelerin bir kısmı vücuttan atılmış olacaktır. Eğer yoğun bir şekilde toza maruz kalırsak, boğazımızdaki sinir uçları bir kez daha devreye girecek ve tozların ciğerlerimize kadar ilerlemesini engellemek amacıyla bizi öksürmeye teşvik edecektir.

Öksürmenin faydalı yönleri olsa da, bazı durumlarda önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Astım ve bronşit gibi ciddi hastalıkların en büyük belirtisi öksürmektir. Eğer öksürüğünüz kronik bir hale geldiyse, en kısa süre içinde doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Ayrıca evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde öksürükten kurtulabilirsiniz. Bu doğal yöntemler arasında bitkisel çözümler ön plana çıkmaktadır.

Öksürüğü Geçiren Bitkisel Tedaviler Nelerdir? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğü geçiren bitki çayları bu konuda uygulanabilecek en iyi yöntemlerin başında gelir. Aşağıdaki yöntemlerden kendiniz için uygun olanı yaparak, öksürükten kurtulabilirsiniz.

 • Öksürük dendiğinde ilk akla gelen bitki ıhlamurdur. Öksürük ile mücadelede, gün içinde iki veya üç kez
  içeceğiniz ıhlamur çayı boğazınıza iyi gelecektir. Tahrişi önleyerek, boğazının yumuşamasını sağlayacaktır. Ihlamur çayını şeker kullanmadan içmeniz tavsiye edilmektedir.
 • Ekinezya çayının demlenerek içilmesi durumunda öksürüğünüz etkisi azalmış olacaktır. Bir tatlı kaşığı kadar bal eklenip içilebilir. Ekinezya bitkisi nezle ve grip gibi hastalıklara karşı da kullanılabilmektedir.
 • Öksürüğü kesmek için önerilen bir diğer bitkisel çözüm ayva çaylarıdır. Boğazı yumuşatıcı bir etkisi vardır. Ayva tohumunu bir tatlı kaşığı kadar kullanarak, hazırladığınız bir bardak su içinde 10 dakikaya kadar demleyebilirsiniz.
 • Karaturp suyu ve zencefil suyu bir kapta karıştırılır. Üzerine ise taze sıkılmış limon suyu eklenir. Bu karışımı günde en az iki yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
 • Bir yemek kaşığı kadar bal ve birer çay kaşığı kadar toz zencefil, toz karabiber, toz tarçın birlikte karıştırılır. Arzu edilirse limon suyu az miktarda eklenebilir. Yemek yedikten 2 saat sonra bu karışımı bir tatlı kaşığı olarak içebilirsiniz. Günün üç öğününde kullanılabilmektedir.

Bitkisel Karışımlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer bitki çayları öksürüğe karşı tedavi amacıyla tüketilecekse, bu çaylara şeker ilave edilmemelidir.
 • Eğer bitkilerin yaprak ve çiçek gibi parçalarından çay yapacaksanız, süresi en az 10 dakika olmak üzere çayı demlemelisiniz.
 • Bütün bitkilerin çayı olmaz. Bu yüzden, uzmanların önerdiği bitkisel çözümlere yönelmek doğru olacaktır.
 • Çay yapılırken kullanılacak olan su taze olmalıdır.
 • Bazı bitkilerin vücudunuza karşı alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini unutmamanız gerekir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin