Hibiskus Çayı Nedir, Hibiskus Çayının Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
201
Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus Çayı Nedir? Hibiskus çayı, diyetisyenlerin ısrarla hastalarına tavsiye ettiği doğal bir bitki çayıdır. İçinde var olan enzimler ve elementler hatta vitaminler sayesinde, kişi sağlıklı bir şekilde istenmeyen kilolarından kurtulabiliyor. Bu çay, hem kilo vermeye yardımcı özelliği hem de sağlığımıza olan birçok faydalarıyla değerli bir bitki çayı olarak değerlendirilmektedir. Hibiskus çayının faydaları arasında, iyi bir söktürücü olması ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önlemesi yer alır. Özellikle sağlıklı bir şekilde diyet yapmak ve zayıflamak isteyenler için ideal bir bitki çayıdır.

Hibiskus Çayı Nedir, Nasıl Hazırlanır, Faydaları Nelerdir?

Hibiskus çayının kan basıncını düşürücü bir etkisi vardır. Bu özelliği ile kan şekerini dengelemektedir. Düşük tansiyon hastaları için olmasa da hipertansiyon hastaları için yararlı olmaktadır. Hibiskus çayının faydaları arasında, iyi bir idrar söktürücü olma özelliği de yer alır. İdrara çıkmakta zorlanan kişilerde idrar miktarını arttırarak rahatlama sağlar. Bu çayı tüketenlerde, kolesterol seviyesi düşmektedir. Antioksidan özellik göstermekte ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

Hibiskus çayı, karaciğeri güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı olan savunma mekanizmasını iyileştirir. Kansere karşı korunmada yarar sağladığı ve kanserli hücrelerin gelişmesini engellediği düşünülmektedir. Vücuttaki hormonları dengelediği için, özellikle bayanların adet dönemindeki şikayetlerini gidermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir kaynaktır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Kış aylarında boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücut direncini arttırır. Hibiskus çayı tüketerek, bağırsak tembelliği, hazımsızlık ve kabızlık gibi şikayetlere karşı destek alabilirsiniz. Ayrıca vücudun susuzluğunu gidererek eksik sıvı alımına katkı da sağlar. Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Hibiskus Çayı Kilo Verdirir mi?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve fit bir vücuda kavuşmak aslında hayal değil. Bu nedenle, daha sağlıklı olmak ve zayıflamak isteyenler bu yönteme başvurarak hibiskus çayından düzenli bir şekilde tüketebilirler. Hibiskus çayının içerisinde yüksek miktarda demir elementi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde kansızlık problemi yaşayanlar ve vücutta demir eksikliği çekenler için son derece faydalı bir bitki olarak karşımıza çıkar. Kilo verilmesi için vücuttaki demir oranının yeterli olması gerekir. Bünyede demir eksikliği mevcutsa kilo vermek de zorlaşacaktır.

Hibiskus bitkisinde bulunan C vitamini yağ yakma sürecini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Kilo vermek dışında vücutta oluşan ödemelerin giderilmesinde de büyük yarar sağlamaktadır. “Hibiskus çayı kilo verdirir mi?” sorusuna vereceğimiz en doğru cevap, “evet verdirir” olacaktır. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamaya karar verdiyseniz, öncelikle uzaman bir diyetisyene giderek vücut ölçülerini, yağ oranınızı, kemik yapınızı ve hatta diğer kan tahlillerinizi önceden yaptırmanız gerekir. Daha sonra diyetisyenin verdiği liste ile beraber hibiskus çayını her ara öğünden sonra, günde en az 2 kere tüketebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

Her bitkide olduğu gibi, hibiskus bitkisi de aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Fazla miktarda tükettiğinizde, kan basıncınızda düşmeler görülür. Bu sebeple düşük tansiyon hastaları için bayılmaya yol açabileceğinden önerilmez. Hibiskus çayını hamileler ve emziren bayanlar da tüketmemelidir. Aşırı tüketim sonucu, bazı kişilerde halisünasyon gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kimi bünyeler hibiskus çayına karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Tedbirli olmak açısından düzenli olarak ilaç kullanan, tansiyon ya da kolesterol hastalığı olan kişilerin hibiskus çayını denemeden önce mutlaka doktora danışmaları ve bilgi almaları gerekir.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 bardak kaynamış suyun içerisine 1-2 çay kaşığı kadar hibiskus bitkisi atıp, ağzı kapalı olarak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Tadında değişiklik yapmak isterseniz bal, limon, tarçın ya da karanfil ekleyebilirsiniz. Gebelerde kan seviyesini hızlandırdığından ve bağırsak hareketlerini hızlı çalıştırdığından dolayı, bu çay hamile ve emziren anne adaylarına önerilmez. Hibiskus çayının yan etkileri az da olsa bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için bazen bilinci elden bırakmamak gerekir. Bazı bitkiler ne kadar iyi gelse de, olası durumlarını da düşünmeniz gerekir. Hibiskus çayının yan etkileri şeker, diyabet ve tansiyon hastaları ile gebelerde fazlasıyla ortaya çıkar. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve gebe değilseniz, bu mucize çaydan gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin