İdrar Kaçırma Hastalığı

1
133
idrar-kacirma-hastaligi-sebepleri-ne-iyi-gelir

İdrar Kaçırma Hastalığı

idrar Kaçırma Hastalığı - Sebepleri - Ne iyi Gelir idrar Kaçırma Hastalığı makalemizde ayrıntılara geçmeden önce idrar nasıl gelir biraz bundan bahsedelim. Böbreklerden gelen idrarın geldiği yer olarak adlandırılan mesane, kadınlarda rahmin altında erkeklerde ise bağırsağın önünde yer almaktadır. Mesanenin dolması böbreklerden gelen idrarın gelmesiyle sağlanır. Bu esnada beyne sinyal giderek beyin mesanenin kasılmasını ve idrarı tutmaya yarayan sinyal de beyne gider. Mesaneye dolan idrar kişiyi zorlayacak hale geldiğinde kişi tuvalete gitmek zorunda kalır. Kişi bu şekilde mesane torbasını boşaltır. İdrar mesanede birikirken mesane elastik bir yapıya sahip olduğu için genişleyerek basınç artışının önüne geçilir ve böbreklerden rahatlıkla boşalım sağlanır.

idrar Kaçırma Sebepleri

Erkeklerde anatomik olarak idrar torbası kadınlara göre daha uzundur. Birçok farklı nedene bağlı olarak idrar kaçırma sebepleri gerçekleşebilmektedir. Vajina enfeksiyonları, mesanede oluşabilecek enfeksiyonlar, zorlu doğumlar, mesane tümörleri, sinirsel hastalıklar idrar kaçırma sebepleri arasında yer alabilir.

idrar Kaçırma Neden Olur

Yukarıdaki sebeplerle alakalı olarak idrar torbası aşırı şekilde uyarılması nedeniyle idrar kaçırma durumu gerçekleşir. Hamilelik de idrar kaçırmaya sebep olan haller arasında yer almaktadır. Peki idrar kaçırma neden olur ? Bunun sebebi de bebeğin idrar torbasına yapılan baskıyla alakalıdır. Geçici bir hal olarak bir gözlemlenen bu durum fazla çocuğa sahip olan ve normal doğum yapan kadınlarda daha fazla gözlemlenmektedir. Pelvik kasları doğum sırasında zedelenmeyle idrar kaçırma olayı gözlemlenebilmektedir. Pelvik kasların yavaş çalışmasında ve zarar görmesindeki bir diğer sebep yaşlılık olarak belirlenmiştir. İdrar kaçırma kadınlarda belli bir yaştan sonra baş gösterir. Hiç doğurmamış kadınlarda da idrar kaçırma olasılığı görülmektedir. Bunun başlıca sebepleri arasında aşırı kilo ve kabızlık gelmektedir.

İdrar Kaçırmaya Ne iyi Gelir

İdrar kaçırmaya karşı cerrahi dışı yöntemlerin başında egzersiz gelir. Herhangi bir yan etkinin aksine faydası da olan egzersizler kişinin kendi kaslarını nasıl kontrol edebileceğini gösterir. İdrar kaçırmaya yönelik yeni geliştirilen yöntemlerden biri de manyetik pelvik taban stimülasyonudur. Oldukça iyi sonuçlar veren bu yöntemin uygulaması da gayet basittir. Hastada ağrı hissetmesinin de önüne geçilir. Hastanın şikayet derecesine bu tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir. Uygulama genelde sekiz ile on hafta arasında devam eder ve hastaya dozu düşük egzersizler yaptırılır ve pelvik taban kaslarının normal bir şekilde çalışmasının sağlanması hedeflenir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin