İnsanlara zarar veren 8 alışkanlık

0
105

İnsanlara zarar veren ve her gün içinde bulduğumuz 8 alışkanlık

insanlara zarar veren 8 alışkanlık nelerdir ? Sürekli kullandığımız neler insanlara zarar verebiliyor. Her gün günlük kullandığınız eşyalar ve davranışlarınızın sizlere ne kadar zarar verdiğini biliyor musunuz? Bazı şeyler var ki, biz onlardan istifade etmek isterken aslında kendimize zarar veriyoruz.

insanlara zarar veren 8 alışkanlık

  1. Şampuan

Eğer saçlarınızı sık sık yıkıyorsanız, bu sizin temizliğinize neden olmakla beraber saçlarınıza zarar verir. Öyle ki, saçların kendilerinin doğal yağları bulunmaktadır, bu yağlar saçlar için koruyucu işlev taşımaktadır. Saçların sık sık yıkanması bu yağların miktarının azalmasına neden olur ve saç kendi kalitesini kaybeder.

  1. Güneş kremleri

Yaz aylarında deniz kenarında kullandığımız güneş kremleri zararlı madde içeren kimyasal maddelerden hazırlanmıştır. Bu kremler cilde D vitaminin kabul edilmesi sürecini durdurur. Bu kremleri ne kadar az kullanırsak, bir o kadar iyidir.

  1. Yumurta

Yumurtanın yıkanıp dolaba koyulması onun koruyucu tabakasının tahrip olmasına neden olur. Yıkanmış yumurtalar çevredeki bakteri ve mikropları daha çabuk kendine çekmekte ve kullanımı sırasında çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur.

  1. Anti bakteriyel Jel

Bazı insanlar ciltlerine çok dikkat etmelerinden dolayı çeşitli anti bakteriyel jellerden çok kullanıyor. Bu jeller cildi korusa da, içerdiği toksik maddelerin deri yoluyla vücuda soğurulmasına neden olur ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.

  1. Hava temizleyici parfümler

Odanın havasını temizlemek için kullandığımız parfümler organizma için çok zararlıdır. Onlar odaya güzel koku saçtıkları için odanın havalandırılması gerektiğini insana unutturuyor ve içerdiği kimyasal tozcuklar hava yoluyla insanın burun boşluğuna girip alerjiye neden olabiliyor.

  1. Çalar saat

Her sabah alarm sesine uyanıp saati 5 dakika sonraya kurarak yeniden alarm sesine uyanmak insanın sinir sistemini etkiliyor. 5 dakikada bir çalan alarm sesine uyanmak insanı halsiz ve yorgun duruma düşürüyor.

  1. Yatağı toparlamak

Sıcak günlerde terleyip veya uykudan kalkınca direk olarak yatağı toplamamızdan kaynaklanan ve nemden oluşan mikroplar sizi hasta edebilir. Terlediğimizde ve sıcak havalarda uykudan kalkar kalkmaz yatağı toplamak tavsiye edilmez. Bu zamanlarda yatağın havalandırılması daha uygun sayılır.

  1. Ayağı ayaküstüne aşırı oturmak

Bu insana rahatlık verse de, doktorlar bu tür oturmanın insan vücudu zararlı olduğunu söylüyorlar. Bu tür oturuş tarzı insanlarda bel ağrılarına ve kanın normal akmamasına neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin