Kalp Çarpıntısının Nedenleri

0
115
Kalp Çarpıntısının Nedenleri

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısının Nedenleri            Günün erken saatlerinde çıktığınız koşuda yorulduğunuzda çarpan kalbinizin ya da aniden bir olay da durumda çarpan kalbinizin sesi sizi huzursuz ediyorsa ya da çok sık bu sorun ile karşılaşıyorsanız ciddi bir hastalığınız olabilir. Kalp çarpıntısı sinirsel bir durumdur, bu durum duygusal bozukluklarda ortaya çıkabilir. Öncelikle tercihiniz doktor gözlemlemesi ve Kalp Çarpıntısının Nedenleri ‘ni araştırmasıdır.araştır

 Kalp çarpıntısına neden olan durumlar;

-Stres, endişe ve korku

-Düzensiz egzersizler

-Troid

-Kalp damar hastalıkları

-Sevinç ve korku

-Düşük kan şekeri

-Tansiyon

-Kansızlık ve diğer anemiler

-Antidepresan haplarının fazla kullanımı

-Depresyon

-Diyet hapları

-Kafein kaynaklı çarpıntı

-Vitamin ve demir eksikliği

-Aşırı alkol kullanımı

-Sigara kullanımı

-Premenopozal hastalık tablosu

gibi durumlar kalp çarpıntısına yol açabilir.

 Kalp çarpıntısı belirtileri nelerdir?

Kalp çarpıntısının belirtileri genellikle göğüste olan baskı ve dolgunluktur, düzensiz kalp ritmi, nefes almada zorluk ve tekleme olarak karşımıza çıkabilir. Çarpıntılara genellikle göz kararması, baş dönmesi, hafif terleme, kalp atımını hissetme duyma, cildin solması, göğüs sıkışması eşlik edebilir. Bu durumların sebebi ise vücudumuzun ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamamasıdır.

 Kalp çarpıntısı nasıl teşhis edilir?

Belirttiğimiz sorunlardan dolayı bir acile ya da doktora başvurduğunuzda size EKG çekip ve kan tahlili yapılacaktır bu tahlillerin sonucuna göre üzerinize EKG kaydı yapılacak monitör bağlanabilir daha sonra efor testi yapılarak kalp damarlarınızda problem olup olmadığını kontrol edebilirler.

 Kalp çarpıntısı nasıl tedavi edilebilir?

Kalp çarpıntısının tedavi yöntemi doktorunuzun vereceği ilaçlardır. Fakat tedavi kalp çarpıntısının nedenine göre değişebilir bunun için köklü bir araştırma yapılması gerekir. Mutlaka sinirlenmemeniz gerekir çünkü kalp çarpıntısı beyinsel bir durumdur ciddi bir sebepten dolayı kalbiniz çarpıntı yapmıyor ise kalp çarpıntınız anksiyete bozukluğundan kaynaklanabilir ve bir psikiyatri doktoruna gitmeniz tavsiye edilebilir. Eğer ciddi bir problem var ise kesinlikle sigara kullanımını ve kullanıyor iseniz alkol kullanımını bırakmalısınız, eğer bırakamıyorsanız doktorunuzdan yardım almalısınız. Kilonuz biraz fazlaysa diyetisyen yardımıyla kilo vermelisiniz. Düzenli bir şekilde spor yapmalısınız. Doktorunuz size ilaç verdiyse düzenli bir şekilde kullanmalısınız bunları uygun bir şekilde yaparsanız kalp çarpıntınız azalacaktır.

Şifalı tarifler;

-Lebak ağacı bulunuz ve ağacın 7-8 yaprağını suda kaynatın. Suda kaynattıktan sonra buharı koklayın.

-Ballıbaba bitkisi suda kaynatın. Kaynattığınız suyu yemek esnasında bir fincan için.

-Kalp çarpıntı esnasında tarçın kabuğunu çiğnediğinizde kalp çarpıntınız düzelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin