Karabiberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0
173
Karabiberin Sağlığa Faydaları

Karabiberin sağlığa faydaları, Vücudumuz için önemli bir besin kaynağı olan karabiber, dünya ve ülkemiz mutfağında hazırlanan çoğu yemekte bulunmaktadır. Hem lezzet bakımından hem de insan sağlığına olan faydaları bakımından, karabiberin sofralarda sürekli bulunması uzman çevreler tarafından önerilmektedir. Soğuk algınlığından kaynaklanan birçok hastalığa iyi gelen karabiber, yapısında bulunan mineral açısından da eşsiz bir besin kaynağıdır.

A ve C vitaminleri, demir, manganez ve potasyum barındırır. Bütün bu özellikleri sayesinde karabiber doğal bir antibiyotik ilacı olarak görülmektedir. Karabiberin faydaları ve insan sağlığına olumlu etkilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz..

Karabiberin Sağlığa Faydaları

  • Düzenli olarak karabiber tüketen kişilerin soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara yakalanma ihtimalleri düşüktür. Karabiber içerdiği yoğun C vitamini sayesinde, vücutta bir antibiyotik etkisi gösterecektir.
  • Karabiberin sindirimi kolaylaştırıcı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıklara engel olabilmektedir.
  • Kabızlık ve ishal gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşan kişilerin karabiber tüketmesi gerekmektedir. Karabiber tüketen kişilerin, kısa bir süre içinde rahatsızlıklarından kurtuldukları görülmektedir.
  • Öksürüğe karşı oldukça etkili bir çözümdür. Karabiberin bal ile karıştırılması sonucu elde edilen karışım gargara olarak kullanılabilmektedir. Tıp alanında birçok ilacın hazırlanmasında karabiberin anti bakteriyel özelliklerinden faydalanılmıştır.
  • Karabiberin sahip olduğu antioksidan özellikleri, birçok kanser türüne karşı etkili olmaktadır. Kansere yakalanmamak için karabiber tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Karabiberin diş sağlığına da etkisi bulunmaktadır. Dişlerde yaşanabilecek çürümelere karşı önemli bir çözümdür.
  • Karabiber A vitaminine sahip olduğu için göz sağlığını korumaktadır.
  • Karabiberi sütle karıştırarak içmeniz durumunda, vücudunuza gelecek olan enerjiyi fark edebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Cilt sağlığını korumak için karabiber tüketimi önemlidir. Düzenli olarak tüketildiğinde cilt kanserine karşı bir önlem alınmış olacaktır. Ayrıca karabiberin bir diğer etkisi de cilt kırışıklıklarına karşı olmaktadır.

Karabiber, insan sağlığı için mucizevi bir besin kaynağıdır. Ancak vücudun ihtiyaç duyduğu orandan fazla
tüketildiğinde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Mide yanması, burun kanaması ve aşırı terleme gibi sorunlar ile karşılaşmamak için karabiber tüketiminin belirli bir seviyede tutulması gerekmektedir. Ayrıca gastrit hastalığı bulunan kişilerin karabiber kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Karabiberin zararları genellikle fazla miktardaki tüketiminden kaynaklanmaktadır. Doktorunuza danışarak vücudunuzun karabibere karşı nasıl bir reaksiyon gösterebileceğini öğrenebilirsiniz.

Karabiber Nasıl Tüketilmelidir?

| Taze biberden elde edeceğiniz karabiberi sofralarınızda kullanabilirsiniz. Ancak elde edilen karabiberin en fazla 3 ay içinde tüketilmesi gerekmektedir.

| Karabiberi çay olarak tüketebilirsiniz. Özellikle öksürüğe karşı etkili olmaktadır. Önce kaynatıp sonra da ılımasını beklediğiniz bir fincan suyun üzerine limon sıkılır. Daha sonrasında eklenecek karabiberle birlikte iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığını geçmeyecek miktarda bal ilave ederek karışımınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

| Karabiberi yemeklerde ve salatalarda bilinen yöntemlerle kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak eklenecek karabiber miktarı abartılmamalıdır. Çoğu besinde olduğu gibi karabiberin de fazlası zararlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin