Kefir Nedir, Kefirin Faydaları Nelerdir?

0
147
Kefirin Faydaları Nelerdir

Kefir; tat olarak hafif, ekşi ve ferahlatıcı bir özelliğe sahip olan ayrana benzer. Yapı olarak da, içerisinde  probiyotik denilen, vücut için faydalı ve bağırsak florasında tutunabilen bakteriler bulundurduğundan, yoğurda benzeyen bir gıda maddesidir.

Koyun, keçi ve inek sütünün fermentasyonu yani mayalanması sonucunda elde edilir. Mayalanma nedeni ile tadı hafif ekşi bir hal alır. Süt gibi sıvıdır ancak sütten farkı, probiyotik açısından daha zengin olması ve sütten daha hızlı bir şekilde bağırsak hareketlerini başlatmasıdır. İçerdiği probiyotiklerin yanı sıra, kefirde, sağlık açısından çok faydalı vitamin ve mineraller de bulunmaktadır.

Kefir Nedir?

Kefir, kefir tanesi yada kefir mayası adı verilen bir maddenin sütün içerisine katılmasıyla, fermantasyon sonucu oluşur. Kefir mayasının en önemli özelliği, mayalanma işlemi bittikten sonra, bir süzgeçle mayanın süzülüp yeniden kullanılabilmesidir. Kefir mayası karnabahar yapısındadır. Açık sarı renkte ve 1 – 6 mm çapındadırlar. Süte eklendiği zaman şişer ve rengi beyaza döner.

Kefirin faydaları nelerdir?

 • Kefirde yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır. Kemik sağlığını korur. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar kefir tüketmelidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda görülen kemik erimesini engeller. Dişlerin sağlığını korur ve diş çürümelerine engel olur.
 • Aminoasitler yani proteinler açısından zengindir. Bu nedenle sporcuların en çok tercih ettiği içeceklerdendir.
 • Kalsiyum eksikliğine bağlı kas spazmlarını engeller. Kefir içmek rahatlatır ve dinginlik verir. Kefirde B vitamini oranı yüksektir. B vitamini eksikliğine bağlı hastalıkları engeller.
 • Sindirim sisteminin sağlığını korur. Bağırsak hareketlerini düzenler, alerjik hastalıklara iyi gelir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Stresle baş etmeye yardımcı olur, depresyonu önler.
 • Mide hastalıklarına özellikle ülsere iyi gelir. Kan şekerini düşürücü etkisinden dolayı, diyabete iyi gelir. İnsülin kullanan pek çok diyabet hastasının kefir tüketerek, insüline olan bağımlılıklarının yok olduğu gözlenmiştir.
 • Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı artar. Hamile kadınların kefir tüketmesi bebeklerinin kemik sisteminin gelişimi için gereklidir.
 • Boşaltım sistemi üzerinde etkilidir. Böbrekleri korur, safra kesesi hastalıklarına iyi gelir. Kefir, güçlü bir antibakteriyel maddedir, hazımsızlığa iyi gelir ve kabızlığı önler.
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde afrodizyak yani cinsel isteği arttırıcı bir etkisi vardır.
 • Akciğerler için faydalıdır.
 • Üreme hormonlarının düzenli salgılanmasına yardımcı olur. Hormonlardan kaynaklanan kısırlığa iyi gelir. İyi bir ödem söktürücüdür. Vücutta fazla miktarda bulunan ürenin atılmasını sağlar.
 • Gut hastalığına iyi gelir. Zihni açarak zekanın gelişmesine yardımcı olur. Dikkat eksikliğini giderir ve konsantrasyonu sağlar. Kansere iyi gelir. Tümörlerin  büyümesini engeller. Kefir, ayran gibi uykuya çabuk dalmayı sağlar. Kaliteli bir uyku uyunmasına yardımcı olur.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarını iyileştirir. Ciltte akne çıkmasını engeller, içeriğinde bulunan fosfor ile hücrelerin gelişimini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin