Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Keten Tohumu Zayıflatır mı?

0
180
Keten Tohumu Zayıflatırmı

Keten tohumu, ketengiller ailesine mensup, 15 ile 60 cm arasında büyüyebilen, sarı veya mavi renkli çiçekler açan, tek yıllık bir otsu bitkiden elde edilen üründür. Fonksiyonel  gıda grubuna girer. İçeriğinde sağlığa yararlı pek çok bileşiği barındırır. Antikanserojen bir bitkidir ve kabızlığa, irritabl bağırsak sendromuna, ülsere, kansere, KOAH hastalığına, akneye, menopoz dönemi şikayetlerine iyi gelir. Ayrıca zayıflamanıza da yardımcı olur.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Keten Tohumuyla Nasıl Diyet Yapılır?

Keten tohumu yağ asitlerinden zengindir. İçerisinde bulunan yağ asitlerinden % 50 sini omega  3 oluşturur. Omega 3, vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan, fakat vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan beslenme yolu ile alınabilen, çoklu doymamış yağ asitleridir. Kalp damar sağlığının korunmasını sağlar. Beyin zarı hücrelerinin üretilmesinde kullanılır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Vücutta omega 3 eksikliği saç ve cilt kuruluğuna, egzama gibi cilt sorunlarına, alerjik reaksiyonlara, konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Keten tohumu ile ihtiyacımız olan  omega 3’ü alabiliriz.

Kolesterolü düşürür. Damar sertliğini engeller, sinir hücrelerinin onarılmasını ve yenilenmesini sağlar. Keten tohumunun içinde fenolik asit bulunduğundan, antikanserojen ve antioksidan özelliği vardır. Diğer sebze ve meyvelerde bulunan lignan, keten tohumunda 80 kat daha fazladır. Lignanlar vücutta bulunan östrojene benzerler. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen salınımı azalır. Menopoz şikayetlerini azaltır ve menopoz döneminin kolay atlatılmasını sağlar. Keten tohumunda flavonoidler vardır. Bu madde vücutta virüsler ve mikroplarla savaşır. Ayrıca bol miktarda E vitamini içeren bir bitkidir. Cildin yenilenmesini ve genç kalmasını sağlar.

Keten tohumu ile diyet

Keten tohumunun en önemli faydalarından biri de zayıflatıcı etkisidir. 100 gram keten tohumunda 28 gram diyet lifi bulunmaktadır. Diyet listesinde keten tohumu olduğunda tokluk hissi verir. Öğün araları uzar ve zayıflamayı sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Keten tohumu diyet listelerinde günlük 40 gram olarak yer alır. Bu miktar, salatalara eklenerek tüketilebileceği gibi, yağsız yoğurt içine karıştırılarak da tüketilebilir. Ya da günde üç kez öğünlerden önce su ile yutabilirsiniz. Vücuda bu yollarla alınan keten tohumu, bağırsakları kısa bir süre içerisinde harekete geçirir, sindirim sistemini çalıştırır ve hızlı bir sindirim işlemi ile yağların depolanmasını önler. Bu yağların sindirilmeden vücuttan atılmasını sağlar.

Keten tohumunu diyet amaçlı kullanırken, öğütülmüş olmasına dikkat etmek gereklidir. Bir diğer husus da, taze olmasıdır. Tazeliğini korumak için uygun saklama koşullarını bilmek gerekir. Kesinlikle güneş görmemeli ve buzdolabında saklanmalıdır. Keten tohumunun diyet yaparken uygun miktarlarda tüketilmesi de önemli bir konudur. Fazla miktarda tüketildiğinde, toksik etki yaratabilir. Keten tohumunun B6 vitaminin emilimini engelleyen bir özelliği de vardır. Bu yüzden uygun kiloya gelindiğinde diyet listelerinden çıkarılır. Uzun süreli kullanımı uygun değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin