Kil Maskesi Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir?

0
173
Kil maskesi ne işe yarar

Kil Maskesi Ne işe Yarar? Kilin cilt bakımı ve güzellik için kullanımı hemen hemen insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen insanlar, uzun yıllardır kille yapılan bakım kürlerini uyguluyorlar. Bilhassa detoks uygulamalarında kilin kullanılması bütün dünyada yaygındır. Kil doğaldır, ucuzdur ve şifalıdır. Sıklıkla karşılaşılan deri ve cilt hastalıklarına karşı kullanılan kil, estetik ve kozmetik alanlarda da sık sık tercih edilmektedir. Bu yüzden öncelikle kilin cildi hangi hastalıklardan koruduğu ve hangilerine iyi geldiğinden bahsettik ve daha sonra kil maskesi tariflerini sunduk.

Kil maskesi ne işe yarar, kil maskesinin faydaları nelerdir?

Ciltte ortaya çıkan zararlı bakterilerden dolayı, deri hastalıkları için kozmetik ürünlere ihtiyaç yoktur. Kil ve su karışımını cilde masaj yoluyla uygulamak ve kuruyuncaya kadar bekleyip yıkamak sedef ve egzama gibi deri hastalıklarından kurtulmak için yeterli olacaktır. Derideki gözenekler kirler, enfeksiyonlar, bakteriler ve toksinler tarafından tıkandığında ciltte alerji, leke, kızarıklık ve cilt zehirlenmeleri gibi durumlar yaşanabilir. Buna rağmen cilde düzenli şekilde kil ve su karışımının uygulanması, cildi temizleyerek arındırır ve tıkanan gözenekleri açar. Böylece daha sağlıklı bir cilde kavuşmak da mümkün olacaktır.

Bütün vücudumuzu kaplayan derinin sağlığı ve temizliği, organların tam olarak çalışabilmesi için çok önemlidir. Bundan dolayı derinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir, fakat kimyasal maddelerle değil, doğal temizleyici ürünlerle arındırmak ve temizlemek gerekmektedir. Vücudumuzun tamamını kaplayan derinin sağlıklı olması, gözeneklerin açık olması ve hücrelerin rahatlıkla oksijen alması vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Yeterli oksijen alamayan bireylerin vücutlarında hem sinirsel problemler hem de bazı cilt hastalıkları görülür. Kil maskesi ne işe yarar sorusunun yanıtını verdikten sonra tariflerimize geçebiliriz..

Kil maskesi tarifleri

Cilt lekelerinden kurtulmak için kil maskesi: Cam bir kaseye 2 yemek kaşığı kil koyun ve içine de bir adet limon sıkın. Yarım saat kadar bekledikten sonra kili ve limon suyunu güzelce karıştırın. Eğer krem kıvamında olmadıysa, içerisine çok az içme suyu ekleyebilirsiniz. Bu karışımı cildinize dairesel hareketler yaparak uygulayın ve bilhassa lekeli bölgelere az daha yoğun bir şekilde sürün. Maskenin cildinizde tamamen kurumasından sonra ılık suyla yıkayın ve kili temizleyin. Daha sonra cildinize gül suyu veya nemlendirici sürün. Kil maskesi kullanarak lekelerden kurtulmanız için, düzenli olarak haftada iki kez bu maskeyi yapın.

Normal ciltlere kil maskesi: Cam bir kaseye 2 yemek kaşığı kil koyun ve içine üste çıkacak kadar içme suyu ilave edin. Karıştırmadan yarım saat kadar bekledikten sonra karıştırın. Eğer kıvamı sürebileceğiniz gibi değilse, biraz daha su katabilirsiniz. Hazırlanan karışımı cildinize uygulayabilir ve kuruduktan sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Son olarak cildinize nemlendirici veya gül suyu sürün.

Kuru ciltlere kil maskesi: Cam bir kasenin içine 2 yemek kaşığı kil koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Yarım saat kadar ekledikten sonra kili ve zeytinyağını iyice karıştırın. Eğer gerekliyse içine bir miktar içme suyu ekleyebilirsiniz.. Hazırladığınız karışımı cilde uygulayın ve kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Önceki tariflerde olduğu gibi cildinize nemlendirici ya da gül suyu sürerek işlemi tamamlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin